Zpět na seznam

Lufa válcovitá

Luffa cylindrica

Foto: Lufa válcovitá
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů modrozelená
Tvary listů dlanitě složené, zubaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny v zemědělství, v potravinářství
Použitelné části rostliny list, stonek, plod
Popis

Lufa válcovitá je jednoletá statná liána s pětihranným stonkem se 2, 3 i více úponky.

Listy jsou tmavozelené, dlanité, 5 -7 laločné, zubaté, řapík je dlouhý 5 -10cm.

Květy jsou žluté, na poměrně dlouhých stopkách, mají 5 -10cm v průměru. Samčí květy vytvářejí 4 -20květá květenství, která vyrůstají v úžlabí listů. Samičí květy vyrůstají jednotlivě ve stejném úžlabí listů jako samčí květenství.

Semeník je vejcovitý, chlupatý a vyvíjí se z něj válcovité, 30 -60cm dlouhé plody s několika brázdami nebo proužky, ale bez výrazných žeber, která jsou typická pro lufu ostrohrannou. Na vrcholu vytrvává tlustá čnělka. Semena jsou černá, plochá, mírně křídlatá, dlouhá 10 -15mm.

Čeleď:
Cucurbitaceae – tykvovité

Původ:
Lufa pochází z tropů Starého světa, pravděpodobně z Arábie a Egypta. Zdomácněla v Indii. Asi v 6. století n.l. se dostala do Číny a později do Japonska. Před druhou světovou válkou se lufa pěstovala také na jižní Moravě a dosud se pěstuje také na jižním Slovensku.

Pěstování:
Lufa se pěstuje také ze semen, rostliny se vedou po laťkovitých mřížích. Z jedné rostliny se sklízí 20 -25 plodů. Mladé nezralé plody se konzumují syrové jako okurky nebo se vaří jako zelenina, používá se také k přípravě polévky.

Vyzrálé plody se sklízejí za 4 -5 měsíců po vysetí v době, kdy rostliny postupně žloutnou odspodu nahoru. Sebrané plody se ponoří do nádob s proudící vodou. Nechají se tam, až se vnější část plodu rozruší. Potom se propírají, aby se odstranila semena a dužina a na slunci se suší a bělí.

Použití:
Nejkvalitnější lufa, což je síťovina cévních svazků zralého plodu se vyváží z Japonska. Používá se k výrobě hygienických vložek do obuvi, jako třecí žínka, mycí houba nebo vycpávkový materiál. Před druhou světovou válkou se lufa používala jako filtr pro parní stroje parníků a dieselových motorů. Je vhodná k výrobě různého drobného zboží – prostírání, rohože do koupelen. Ze semen se lisuje potravinový olej a šťáva získaná ze stonků rostlin se přidává do kosmetických přípravků.
Nové fotografie rostlin