Zpět na seznam

Lecha jarní

Lathyrus vernus

Foto: Lecha jarní
Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny červená, modrá, fialová, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra
Popis

Starořecký učenec Theofrastos označoval názvem „láthyros“ nějakou luštěninu. Carl von Linné použil toto jméno právě pro hrachory.
Tento rod je velmi obsáhlý, obsahuje asi 200 druhů hrachorů rostoucích nejvíce na severní polokouli. Mnohé z nich jsou jednoleté.
Největší význam má z vytrvalých hrachorů běžný druh středoevropské hájové květeny, lecha jarní (Lathyrus vernus). Je to časná jarní bylina, vyrůstající hned po odkvětu jarních cibulovin - talovínů, sněženek, bledulí apod., krátce po prvosenkách, sasankách a dymnivkách nebo současně s nimi. Má květy, které mění barvu. Nejprve jsou červenofialové, později namodralé až zelenomodré. Zajímavá je i struktura olistění a vůbec celá stavba rostliny. Kromě standardního přirozeného druhu se ojediněle pěstují i bělokvěté kulturní lechy Lathyrus vernus ´Albiflorus´ a růžovokvětý ´Roseus´.
Lecha je vytrvalá bylina s vystoupavými lodyhami, keříčkovitého vzhledu. Na lodyhách je 3 -6 lichozpeřených listů. Květenství je koncové, se 3 -5, výjimečně i 15 květy. Ty jsou zpravidla nící, převislé a typickou stavbou motýlokvětých rostlin. Křídla jsou modrá, ostatní části červenofialové. Kvete ve druhé polovině dubna a v květnu. Plod je hladký lusk.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Původ:
Lecha jarní pochází ze střední Evropy, ale roste i na jiných místech Evropy a zasahuje až na Sibiř.

Pěstování:
Lechy vyžadují humózní půdu a dostatek vláhy. Jsou velmi odolné a vytrvalé.

Množení:
Tyto rostliny se množí dělením i semeny.

Použití:
Lechy se používají jako podrostová bylina nebo do záhonů ve směsi jarních rostlin.
Nové fotografie rostlin