Zpět na seznam

Lebeda rozkladitá

Atriplex patula

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Lebeda rozkladitá je rozšířená ruderální rostlina i plevel. Je to jednoletá bylina.

Význačná heterokarpie nažek lebedy rozkladité, i jiných druhů tohoto rodu, je podmíněna jejich vznikem z oboupohlavních i samičích květů. Tyto dva typy plodů se navzájem liší hlavně velikostí a barvou oplodí a osemení. Plody jsou uzavřeny ve dvou zvětšených listenech zvaných krovky, které mají vyniklou žilnatinu, jsou lysé, mají olivově zelenou nebo hnědou barvu.

Větší typ semen má osemení hladké, matné až slabě lesklé. Menší semena jsou černá a mají hladký, silně lesklý povrch. Menší typ je zastoupen v daleko větším procentu než typ větší. Průměrně jsou větší semena v krovkách asi 4 mm dlouhá a 3 mm široká, bez krovek mají v průměru asi 2,4 mm. Menší typ je v krovkách dlouhý asi 2,5 mm a široký 2 mm, v průměru asi 1,6 mm.

Klíční listy jsou čárkovité, 10 - 20 mm dlouhé, lysé, v jejich úžlabí jsou brzy založeny pupeny vedlejších stonků. První čtyři listy jsou párovitě sblížené, další střídavé, bývají úzce podlouhlé až podlouhlé, tupě zakončené, naspodu zúžené v řapík, s čepelemi dlouhými 20 - 30 mm, celokrajnými až s nepatrným náběhem zubatosti v bazální části, postupně výraznější u dalších listů. Listy jsou jakoby pomoučené bílými, hlavičkovými chlupy.

Čeleď:
Chenopodiaceae – merlíkovité

Výskyt:
Druh roste na navážkách, skládkách, rumištích bohatých na dusík, na návsích, v zahradách, i u cest, podél železnic, na kompostech, na polích, v okopaninách, ve strništích, na úhorech, ve vinicích i jinde. Roste od nížin do podhůří.

Množení:
Rostlina se rozmnožuje pouze generativně. Klíčí až později na jaře i v létě. Čerstvé nažky klíčí nepravidelně a obtížně, zejména nažky tmavé, menší, které mají hlubší klíční odpočinek. K jeho přerušení dochází po přezimování nažek v půdě. Nažky si drží v půdě víceletou klíčivost.
Nové fotografie rostlin