Zpět na seznam

Ladonička bělomordá

Chionodoxa luciliae

Foto: Ladonička bělomordá
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 10 cm do 15 cm
Barvy rostliny modrá, fialová, bílá, růžová
Tvary rostliny složený
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, skalky
Popis

Jméno rodu pochází z řeckých slov „chion“ - sníh a „doxa“ - sláva, pýcha. Květy ladoničky jsou většinou modré, u některých variet a kultivarů i růžové a bílé v různých odstínech.
Cibule ladoničky je kulovitá, bílá, velikosti lískového oříšku. Listy jsou úzké, přízemní, světle zelené. Jednostranné květenství je složeno až z 10 hvězdičkovitých světle modrých až fialově purpurových květů s bělavým středem. Květ vyrůstá na stvolu vysokém asi 15cm. Plod je trojpouzdrá tobolka s okrouhlými semeny s přívěskem, který je potravou pro mravence. Rostlina je vysoká 10 -15cm, vykvétá po roztaní sněhu, v březnu až dubnu, je mrazuvzdorná.
Nejčastěji se pěstují tyto ladoničky: Chionodoxa luciliae - ladonička bělomodrá a několik variet a kultivarů. Nejznámější z nich jsou variety alba, která má bílé květy, rosea se světle růžovými květy a kultivar Pink Giant s vnějšími růžovými květy, které se hodí k řezu podobně jako druh Chionodoxa gigantea. Ladonička Chionodoxa sardensis má blankytně modré menší květy a Chionodoxa tmolusii má květy fialově modré s bílým středem. Rod je úzce příbuzný s rodem Scilla - ladoňka, dokonce byl vyšlechtěn i mezirodový kříženec Chionoscilla.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Několik druhů tohoto rodu roste především v horkých oblastech Malé Asie, některé také v subalpínském stupni pohoří na Krétě. Domovem ladoničky bělomodré jsou pohoří Anatólie v Turecku, kde roste ve výšce 900 -2100m.n.m.

Pěstování:
Tyto cibuloviny nejsou náročné na pěstování. Vyžadují humózní, hlubší, nepříliš suchou půdu na slunném až polostinném stanovišti. Na stanovišti vydrží mnoho let. Prospívá jim pokrytí vrstvou dobrého kompostu.

Množení:
Ladoničky se množí postranními cibulemi, které se vysazují na podzim do hloubky 6 -10cm a asi 10cm od sebe. Rozmnožování semeny je také snadné, ale musíme hlídat zralost semeníků, protože semena mají drobný masitý a olejovitý přívěsek, který je potravou mravenců. Rostliny se samovolně šíří na další stanoviště. Z výsevů kvetou již po 2 -3 letech.

Použití:
Ladoničky se hodí pro skupinové výsadby řídkých keřů a stromů a do skalek. Jejich krása ale vynikne pouze ve větších skupinách.
Nové fotografie rostlin