Zpět na seznam

Kamejník barvířský

Alkanna tinctoria

Foto: Kamejník barvířský
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 8 cm do 30 cm
Barvy rostliny modrá, bílá
Tvary rostliny vijan
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů srdčité, kopinaté, čárkovité, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Únor, Březen, Duben
Požadavky rostliny sucho, písčité půdy, kamenité půdy, náročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Popis

Kamejník barvířský je vyrtvalá, trsnatá, na bázi dřevnatějící, 8 -30cm vysoká, štětinatě chlupatá, šedavá bylina. Kořen je vřetenovitý, větvený, lodyhy plazivé nebo vystoupavé. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou čárkovitě kopinaté, 10 -25cm dlouhé, lodyžní jsou střídavé, dolní krátce řapíkaté, čárkovitě až podlouhle kopinaté, asi 6 -15cm dlouhé, horní poloobjímavé, úzce podlouhlé se srdčitou bází, asi 3cm dlouhé. Květenství tvoří hustý vijan, později prodloužený. Květy jsou pravidelné, pětičetné, na bázi s listeny. Koruna je nálevkovitá, 5mm v průměru, trubka je bělavá, zevně lysá, cípy zaokrouhlené, modrofialové. Plod je asymetrická, asi 2mm dlouhá bradavičnatá tvrdka. Rostlina kvete od února do dubna.
Jiné druhy rodu, rostoucí hlavně ve východním Středozemí, např. kamejník řecký (Alkanna graeca) nebo kamejník východní (Alkanna orientalis), mají květy žluté.

Čeleď:
Boraginaceae - brutnákovité

Výskyt:
Kamejník barvířský roste v celém mediteránu, ojediněle i ve střední Evropě, na Slovensku v Podunají. Daří se mu na pobřežních písčinách, dunách, sušších úhorech, na skalnatých svazích, především na zásaditých půdách.

Použití:
Hnědofialová kůra kořenů obsahuje červené barvivo alkanin, kdysi používané v kosmetice, k barvení mastí, textilií apod. Byla proto pěstována na Balkáně i v Maďarsku.
Nové fotografie rostlin