Zpět na seznam

Kamejka lékařská

Lithospermum officinale

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů vejčité, kopinaté, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné
Popis

Kamejka lékařská je vytrvalá, středně vysoká rostlina. Plody jsou sestaveny do poměrně chudých plodenství asi po třiceti. V jednom plodu se vyvíjejí většinou méně než čtyři tvrdky. Jsou hruškovitého tvaru, na břišní straně mají kýl, na bázi poměrně velký, kosodélníkový pupek. Oplodí je tvrdé, porcelánovité, lysé, hladké, středně až silně lesklé a má špinavě bílou až světle šedou barvu. Tvrdky jsou jednobarevné, nebo tmavě mramorované., jsou dlouhé asi 3 mm a široké 2 mm.

Klíční listy jsou oválné,chlupaté, na konci mírně vykrojené, řapíky jsou dlouhé asi jako polovina čepelí, které měří 8 - 12 mm. První listy, velmi sblížené až zdánlivě vstřícné, vytvářejí nevýraznou listovou růžici, jsou podlouhle vejčité až široce kopinaté, hustě přitiskle chlupaté a drsné, na okraji štětinatě brvité s výraznou žilnatinou, zejména na rubu plasticky vyniklou. Čepele jsou zpočátku jen o něco delší než u klíčních listů, později se velmi prodlužují jsou krátce řapíkaté.

Čeleď:
Boraginaceae – brutnákovité

Výskyt:
Tento druh je v přírodě méně častý. Roste v teplejších oblastech na výslunných, keřnatých stráních, v křovinatých lemech listnatých a smíšených lesů, méně často v prosvětlených luzích a křovinách podél potoků a řek. Je rozšířen od nížin pouze do podhůří.

Množení:
Kamejka se množí převážně generativně, v menší míře vegetativně vyrůstáním vedlejších stonků z rozvětvené kořenové hlavy. Plody zrají od konce srpna, většinou všechny vytrvávají na rostlinách přes zimu. Klíční listy se objevují až počátkem dubna.

Tvrdky jsou velmi odolné proti působení zažívacího ústrojí. Během zimy, podzimu a v předjaří, kdy plody zůstávají na rostlině se části rostlin mohou ulamovat a být šířeny větrem jako stepní běžci nebo unášeny vodou.

Použití:
Sušené listy se používaly jako čaj při srdečních potížích, při zvýšené činnosti štítné žlázy, proti horečce a při krvácivých stavech. Kořen obsahuje červené barvivo, příbuzné alkaninu, toto barvivo se občas používalo k barvení másla a rosolek. Tvrdky se dříve používaly v lékařství proti močovým kamenům.
Nové fotografie rostlin