Zpět na seznam

Kakost hnědočervený

Geranium phaeum

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Popis

Kakost hnědočervený je nižší, vytrvalá bylina.

Po oplození se květy proměňují v dlouhý, zobanitý plod, složený z pěti plůdků, které obsahují po jednom semenu. Na rozdíl od jiných druhů kakostů plůdky nepukají, proto z nich semena nejsou vymršťována. Na rostlinách vydrží dlouhou dobu, často i přes zimu.

Vytrvalý kalich i oplodí jsou dlouze a světle chlupaté, krátce žláznaté, zoban je také krátce žláznatý. Plůdky mají tvar elipsoidní nebo úzce vejčitý, na vrcholu mají tři prstencové lišty. Oplodí je matné nebo slabě lesklé a má středně hnědou barvu. Plůdky jsou asi 5 mm dlouhé a 2,5 mm široké, zoban je dlouhý asi 25 mm.

Semena mají elipsoidní tvar, na bázi jsou protažená ve špičku, na boku mají vystouplý konec kořínku, pod kterým je drobný, okrouhlý pupek semenný. Od něj až k bázi semena vede dlouhý, světlý, tmavě orámovaný semenný šev. Osemení je jemně síťované, matné nebo slabě lesklé a má středně hnědou nebo šedohnědou barvu. Semena jsou asi 4 mm dlouhá a 2 mm široká.

Klíční listy jsou ledvinité, asi 10 mm široké, na konci mělce vykrojené, obě poloviny čepelí jsou nesouměrné, řapíky jsou dvakrát až třikrát delší, než je šířka čepele. Čepele i řapíky jsou na okraji krátce chlupaté. První listy vyrůstají střídavě ve tvaru listové růžice. Jsou dlanitodílné, s 5 - 7 úkrojky, které jsou obvejčité, na konci trojlaločné, s výjimkou menších bazálních úkrojků. Čepele jsou dlouhé asi 15 - 25 mm, jsou jemně chlupaté, hlavně na líci a na okraji, mají dlanitou žilnatinu. Řapíky jsou dvakrát delší než čepel.

Čeleď:
Geraniaceae – kakostovité

Výskyt:
Rostlina roste podél potoků a řek, na vlhčích loukách a nivách, na okrajích obcí i kolem lidských obydlí z podhůří až do subalpínského stupně, vzácněji i v pahorkatině, upozorní na sebe menšími květy.

Množení:
Na rozdíl od jiných druhů rodu se tento nemnoží semeny, ale celými plody nebo jejich částmi, a to zejména vodou, větrem, zažívacím ústrojím zvířat i pracovní činností člověka.
Nové fotografie rostlin