Zpět na seznam

Jitrocel kopinatý

Plantago lanceolata

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny Nažloutlá
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Jitrocel kopinatý je jednou z našich nejznámějších léčivých rostlin. Je to druh vytrvalý. Jeho plody jsou tobolky, které jsou ve velmi různém počtu sestaveny v podlouhlých, přímých, klasovitých plodenstvích. Blanitá tobolka, obsahuje jedno až dvě semena, v době zralosti se otevírá na vrcholu víčkem, které se uvolňuje spíše pod vlivem různých nárazů než samovolně. Plody jsou elipsoidní, lysé, hladké, slabě lesklé, středně hnědé, asi 4 mm dlouhé a 2 mm široké.

Semena jsou v obrysu eliptická, na hřbetní straně vypouklá, na břišní vydutá s podvinutým okrajem. Na dně miskovitého útvaru je tmavý okrouhlý pupek semenný. Osemení je středně lesklé, hladké nebo s drobnými nepravidelnými hrbolky, má rezavou barvu a na hřbetní straně světlejší pruh, což je prosvítající zárodek. Semeno je průměrně 2,7 mm dlouhé a 1,2 mm široké. Osemení ve styku s vodou slizovatí.

Klíční listy jsou úzce čárkovité, lysé až roztroušeně pýřité, 25 - 40 mm dlouhé, asi 1 mm široké, vzpřímené, na konci tupě špičaté, naspodu pochvovitě srostlé. První listy vyrůstají střídavě ve tvaru přízemní růžice, jsou čárkovitě kopinaté až úzce podlouhlé, 30 - 50 mm dlouhé, na konci špičaté a naspodu znenáhla zúžené v široký řapík. Listy jsou řídce a dlouze chlupaté, v bazální části jsou chlupaté v době rozvíjení.

Čeleď:
Plantaginaceae – jitrocelovité

Výskyt:
Druh roste na okrajích cest, v příkopech, na mezích a suchých loukách, lesních okrajích, na podobných místech od nížin do hor. Z polních kultur zapleveluje zejména víceleté pícniny, kam se šíří hlavně znečištěným osivem.

Množení:
Druh se množí generativně i vegetativně dceřinými růžicemi z pupenů na kořenové hlavě a po porušení při obdělávání půdy i kořenovými řízky. Semena zrají koncem srpna, na rostlinách vydrží přes zimu. Klíční rostliny se objevují od podzimu do léta. Semena jsou klíčivá více let.

Rostlina je šířena zažívacím ústrojím zvířat, která ho přijímají na pastvě i v seně, větrem i vodou.

Použití:
Již v antice se jitrocel používal v léčitelství a dále se pro tento účel pěstuje. Má dobrou krmnou hodnotu a v píci je cenný dieteticky.
Nové fotografie rostlin