Zpět na seznam

Jahodka indická

Duchesnea indica

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, trojboké
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, lehké půdy, nenáročné
Použití rostliny půdopokryvná rostlina, závěsné nádoby
Popis

Duchesnea je pojmenována podle francouzského botanika a zahradníka A.N.Duchesna, který se zabýval především jahodníky a jim příbuznými rostlinami. Pro vnější podobu byla, ještě před zavedením vlastního rodu, považována za jahodu nebo za mochnu.
Jahodka indická se pěstuje asi od konce 18. století a zplanělá byla nalezena na mnoha místech Evropy už v 80. letech 19. století. Vzhledem je podobná jahodníkům. Používala se jako okrasná rostlina pro závěsné koše, k lemování cest nebo záhonů i do suchých zídek. Později byla využita jako půdopokryvná rostlina, celková náhrada trávníku. V mírných zimách má přezimující listy, snese i občasné pošlapání.
Duchesnea indica je vytrvalá bylina, vytvářející přízemní listovou růžici a až 50cm dlouhé kořenující výběžky, kterými se rozrůstá do plochy a vytváří rozlehlé, souvislé a poté husté polykormony. Má listy velmi podobné jahodníkovým, trojčetné, na okraji zubaté. Květy se podobají květům mochny, jsou zlatožluté, pětičetné, na rozdíl od jahodníkových s nápadnými kalichy. Kvete od května do října. Během léta postupně dozrávají nepravé plody nedobré chuti s drobnými nažkami na povrchu, podobně jako u jahodníku.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Jahodka indická pochází z jižní a východní Asie, přirozeně roste od Afghánistánu přes Indii do Japonska.

Pěstování:
Jahodka snese téměř každou lehkou půdu. Roste na slunci i v polostínu, např. při východní a severní straně budov. Porosty zůstávají husté i pod korunami světlých keřů, např. planých růží. Občas je nutné vyhrabat odumřelé listy, jinak není náročná.

Množení:
Jahodka indická se množí odštipováním zakořeněných výběžků. Semena roznášejí po zahradě mravenci i ptáci.

Použití:
Jahodku indickou lze použít do závěsných nádob i jako půdopokryvnou rostlinu. Její plody jsou nejedlé, po jejich pozření může dojít přechodně k zažívacím potížím, které ale nejsou vážné.
Nové fotografie rostlin