Zpět na seznam

Glorióza rotschildova

Gloriosa rothschildiana

Foto: Glorióza rotschildova
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, nádoby
Popis

rod Gloriosa zahrnuje šest druhů. Tyto rostliny mají válcovité hlízy, jejichž velikost a délka závisí na stáří rostliny a na pěstebních podmínkách. Víceleté hlízy mohou být 30 -50cm velké. Květy jsou až 12cm velké. Z asi jednoho centimetru vysokého stonku vyrůstají stopkaté květy po jednom a tvoří je 6 podlouhlých, nazpět ohrnutých okvětních lístků, které jsou na okraji zvlněné, zašpičatělé, s nápadně dlouhými, do stran čnícími prašníky.
Nejkrásnější ze všech druhů je Gloriosa rothschildiana a její kultivar ´Citrina´, který má citrónově žluté květy s vínově červenou kresbou.
Hlízy gloriózy jsou kořenové, listy jsou protáhlé, oválné, zašpičatělé, s úponkou umožňující popínaní rostliny. Plod je masitá tobolka s asi 90 tmavými semeny. Popínavé výhony rostliny jsou dlouhé až 2m. Rostlina je mrazuvzdorná. Kvete od června do července.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Glorióza Rotschildova pochází ze střední Afriky, známá je také z Ugandy ve východní Africe.

Pěstování:
Rostliny je možné pěstovat za okny ve větších nádobách, v létě je můžeme vysadit i v zahradě na teplé, chráněné stanoviště. Na zimu vyjmeme hlízy ze země, protože mají 6 -8 týdnů období klidu. Uložíme je v písku nebo v rašelině v suchu při teplotě 15 stupňů a při 70% relativní vlhkosti vzduchu. V předjaří je vysadíme do květináčů do dobře prohnojené směsi listovky, kompostové zeleniny a rašeliny. Pěstování ze semen je snadné. Vyséváme je do směsi drnovky, rašeliny a písku, kde při teplotě 20 -22 stupňů začnou asi po 60 dnech klíčit. Kvetou tříleté semenáčky.

Množení:
Gloriózu množíme semeny.

Použití:
Glorióza se pěstuje především pro své atraktivní, až 12cm velké květy. Vynikne ve skupinové výsadbě.
Nové fotografie rostlin