Zpět na seznam

Dřípatka horská

Soldanella montana

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 20 cm
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny polostín, vlhko, náročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Všechny druhy rodu Soldanella, kterých je údajně pouze 6 -10, jsou vytrvalé, nízké, velmi krásné skalničky. Mají dlouze řapíkaté, okrouhlé, na líci tmavozelené, na rubu červeně nahnědlé, až nafialovělé listy. Stvoly jsou přímé, na koncích s chudým okolíkem nících květů. Koruna je zvonkovitá až trubkovitá, různě hluboko jemně dřípená. Plod je tobolka.
Dřípatka horská roste v podhorských až horských lesích a ze všech dřípatek se nejsnáze pěstuje. Kvete brzy zjara. Z plazivého oddenku vyrůstají dlouze řapíkaté, okrouhlé až okrouhle ledvinité lysé, na líci lesklé tmavozelené listy. Na konci 10 -20cm vysokého stvolu je okolík 3 -6 nících květů. Jsou něžné a půvabné, čistě fialové, se zvonkovitou, do poloviny jemně rozdřípenou korunou. Někdy kvete už od března do května. Po odkvětu se lodyha i květní stopky prodlužují i napřimují a jsou zakončené úzkými tobolkami s mnoha semeny.
Jedna z nejmenších dřípatek je Soldanella pusilla. Je jen 5 -8cm vysoká s drobnými srdčitě ledvinitými tmavě zelenými listy. Růžové květy jsou trubkovité, na okraji velmi krátce jemně rozdřípené. Kvete v dubnu až květnu.
Ještě menší je pouze 3 -5cm vysoká Soldanella minima, nejmenší ze všech dřípatek. Roste na vápencových skalách Východních Alp. Má velmi drobné listy a na konci lodyhy jeden nící bělavý až bledě fialový květ. Koruna do čtvrtiny až třetiny jemně rozdřípená.

Čeleď:
Primulaceae - prvosenkovité

Původ:
Domovem dřípatek jsou hory střední Evropy, kde vystupují až do alpínského stupně.

Pěstování:
Dřípatky vyžadují polostín a dostatečně vlhkou humózní zem, do které přidáme rašeliník, půdu z jehličnatého lesa a trochu štěrku. Druh Soldanella pusilla vyžaduje kyselou zem s přidáním rašeliníku, aby se u kořenů držela vlhkost. Pěstuje se jen velmi těžko. Druh Soldanella minima potřebuje hodně vlhka a na rozdíl od ostatních dřípatek vápnitou zem.

Množení:
Dřípatky snadno množíme semeny, která vyséváme v únoru až dubnu, nebo dělením trsů v červenci až srpnu.
Nové fotografie rostlin