Zpět na seznam

Břinek roční

Lonas annua

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 40 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů peřenosečné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Břinek roční je jediný druh svého rodu. V zahradách se pěstuje od 17. století. Díky zvýšenému zájmu o suché rostliny se stává velmi oblíbeným. Jeho vědecké jméno je nejasného původu, možní je to jen slovní hříčka, možná je odvozeno z jakéhosi domorodého názvu z Alžírska. Ve starých katalozích se břinek může vyskytovat i pod názvem Athanasia annua. V současné době je oblíbená kultivar ´Zlatožlutý´, jehož jméno skutečně odpovídá zbarvení květů.

Břínek roční je vzpřímeně rostoucí, asi 40cm vysoká bylina s nápadně členěnými, hluboce peřenodílnými listy na nepříliš pevných vzpřímených nebo vystoupavých lodyhách. Úbory mají vzhled malých slaměnek. V každém složeném vrcholičnatém květenství je více úborů, někdy až 30. Kvete od července do zámrazů, pokud v deštivém období nepolehne.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Břinek pochází z jihozápadního Středomoří, zejména z Alžírska a severozápadní Afriky. Ojediněle se vyskytoval i na Sicílii.

Pěstování:
Nažky se vysévají v březnu až dubnu do pařeniště nebo do skleníku při teplotě 15 -18°C. Klíčí asi 10 dní a potom malé rostlinky přepícháme. Po asi dvou měsících se koncem května vysazují na záhon ve sponu 20 -30cm. Příliš řídce vysázené rostliny nevypadají na záhoně pěkně.

Množení:
Břinek se množí semeny.

Použití:
Břinek se pěstuje v zahradách především k řezu, jako doplněk čerstvých i sušených vazeb. K řezu se může vysadit do obvyklého zásobního záhonu, nebo dokonce i do užitkové části zahrady, třeba mezi zeleninu. Je možné ho použít i ke zpestření letních záhonů pro sytou, teplou žluť jeho úborů.
Nové fotografie rostlin