Zpět na seznam

Blín černý

Hyoscyamus niger

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 60 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny vijan
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Blín černý je někdy jednoletá, ale většinou dvouletá rostlina, vysoká až 60cm. V zemi má vřetenovitý kořen, ze kterého vyrůstá statná přímá lodyha. Střídavé listy jsou podlouhle vejčité, mělce laločnaté, porostlé chlupy. Široce nálevkovité květy jsou uspořádány na konci lodyhy do vijanu. Jsou žluté, s fialovými žilkami a začínají se rozvíjet v květnu. Plod je vejčitá tobolka, která obsahuje ledvinitá semena. Celá rostlina nepříjemně páchne.

Přepokládá se, že rodové jméno „Hyoscymus“ je odvozeno z řeckých slov „hyos“ a „cyomos“, což znamená „prasečí bob“. Vztahuje se to ke skutečnosti, že si prasata na blínu opravdu pochutnávají a jsou vůči jedovatým látkám obsaženým v rostlině odolná, což se odráží i v mnoha lidových názvech. Anglické jméno blínu „henbane“ (slepičí jed) se pravděpodobně vztahuje k jedovatosti semen pro drůbež.

Podle pověsti byli věnci z blínu korunovány v podsvětí duše mrtvých. Používání blínu doporučoval již Dioskoridés. V roce 681 našeho letopočtu se o něm zmiňuje Benedictus Cripus, a často jsou o něm zmínky v anglosaských lékařských pojednáních z 11. století. Říká se, že šťávu z blínu používali Keltové k otravě šípů. Ve středověku se blín spojoval s čarodějnicemi, čáry a kouzly. Čarodějnice ho údajně používaly k vyvolání u svých obětí. Byla to snad i jedna z ingrediencí létajících mastí. Blín se také přidával na přivítanou do poháru vína při sabatu čarodějnic. Byl prý oblíbenou náhradou travičů, když právě neměli po ruce oměj. Často se podával odsouzeným na smrt, což mělo ulevit jejich bolestem z mučení. Venkované kouřili semena blínu jako lék při neuralgii, bolestech zubů a revmatismu.

Původ:
Blín černý pochází z Evropy, západní Asie a severní Afriky. Roste na pustých místech a kolem cest, hlavně na písčité půdě.

Pěstování:
Blín se snadno pěstuje. Celá rostlina je ale jedovatá, a proto se nedoporučuje pěstovat v zahradách, kde jsou děti nebo domácí zvířata.

Sběr:
Laické použití rostliny se nedoporučuje. Blín je prudce jedovatý a velké dávky mohou být smrtelné, používat by se měl pouze pod dohledem zkušené osoby.
Nové fotografie rostlin