Zpět na seznam

Bělotrn banátský

Echinops banaticus

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená, stříbrná
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, nenáročné
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Bělotrny jsou statné byliny s tuhými vzpřímenými lodyhami a se střídavými peřenokladnými lodyhami a se střídavými peřenokladnými listy. Úkrojky listů bývají zakončeny ostnem, rub listů je většinou stříbřitě bělavý.
Kulovitá květenství jsou složena z mnoha drobných jednokvětých úborů - výrazná složená květenství. Každý malý úbor má zákrov ze špičatých listenů a v nich modré nebo bledě modré květy.
Kulovitá květenství bělotrnů připomínala starým botanikům ježka, proto dostal celý rod název Echinops - z řeckého echínos= ježek a ops= vypadat, připomínat. Ostnitě zakončené jsou i jiné části této rostliny, např. listy. Většině lidí připomínají bělotrny bodláky. Jsou to rostliny suchomilné.
V zahradách se nejvíce pěstuje bělotrn banátský (Echinops banaticus), který má až pět centimetrů velká kulovitá květenství s ocelově modrými zákrovy a květy. Pěstuje se také v kultivarech ´Taplow Blue´ a ´Blue Globe´. Z ostatních druhů se často pěstuje vysoký bělotrn statný (Echinops exaltatus) z Balkánu a největší ze všech,bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus), ten má nápadně žláznaté lodyhy a je medonosný. V zahradách se často nevyskytuje.

<Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Bělotrny jsou rozšířené v několika desítkách druhů zejména v jižní a jihovýchodní Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Bělotrn banátský pochází z Ruska a jižního Maďarska, bělotrn statný je původem z Balkánu a bělotrn kulatohlavý roste přirozeně od Francie a Beneluxu na východ až po Kavkaz.

Pěstování:
Jedinou podmínkou pro pěstování bělotrnů je slunné stanoviště. Nejsou náročné na vláhu, ani na živiny.

Množení:
Bělotrny se množí semeny i dělením.

Použití:
Tyto rostliny se pěstují pro kulovitá květenství, která se používají k řezu a do suchých vazeb.
Nové fotografie rostlin