Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 30 cm
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, chudé půdy
Použití rostliny nádoby, v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Aloe je víceletá, stálezelená rostlina, citlivá na chlad. Dorůstá do výšky 30cm.
V medicíně se aloe pravá používá už více než 2000 let. Dnes je ve velkém pěstována ke komerčním účelům v Karibské oblasti, kam se dostala před 400 lety.

V mírných podnebných pásmech se aloe pěstuje jako pokojová rostlina. Snese totiž velké horko, ale nesnáší mráz a teploty pod 5 stupňů.

Aloe pravá roste ve skupinách. V létě vykvétá žlutými květy. Listy má silné, dužnaté a na konci zašpičatělé, bledě zelené, často bíle skvrnité, s drobnými ostny na okrajích. Dužina obsahuje chladivý gel. Aloe má krátký stvol, ze kterého vyrůstají listy a později květenství.

Kořeny jsou světle hnědé, vláknité a velmi silné, protože aloe roste na chudých půdách.

Čeleď:
liliovité

Původ:
Aloe vera pochází z tropické Afriky.

Použití:
Hořká šťáva z některých druhů aloe se užívá vnitřně jako silné projímadlo. Léky, které jsou z ní vyrobeny, jsou v některých zemích k dostání pouze v lékárnách. Šťáva z aloe vera, kterou můžeme u nás koupit, nemá s touto hořkou šťávou nic společného, ale i tyk může pomoci při zácpě, protože zklidňuje činnost střev a působí mírně projímavě.

Čerstvé listy, nakrájené na plátky se přikládají na různé dermatitidy, ekzémy a na suchou svědící pokožku. Gel z aloe lze použít při bodnutí hmyzem, při mykózách a drobných popáleninách .

Aloi pravou není vhodné používat v těhotenství a nedoporučuje se ani její dlouhodobé užívání.

Aloe vera se požívá jako přísada do mnoha kosmetických přípravků, do mýdel, krémů, pleťových vod a vlasových přípravků, při svědění pokožky hlavy. Pro svůj ochlazující účinek je ideální přísadou do přípravků na opalování. Už Kleopatra používala k pěstění své pleti aloe vera.

Pěstování:
Této rostlině se daří v extrémně suchém podnebí. Potřebuje plné slunce nebo mírný stín, písčitou půdu, dobře propouštějící vodu.

Množení:
Aloe se rozmnožuje odnožemi, které vzrostlá rostlina neustále tvoří. Odnože oddělíme od základu listů a zasadíme do květináče.

Sklizeň:
Listy sklízíme podle potřeby.
Nové fotografie rostlin