Zpět na seznam

Cypřišek tupolistý

Chamaecyparis obtusa

Foto: Cypřišek tupolistý
Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny do 50 cm
Barvy listů zelená
Typy listů jehličnaté
Požadavky rostliny polostín, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny obruby, solitéra, skalky, podrostová dřevina
Popis

Cypřišky rostou v Severní Americe, Japonsku a Tchaj-wanu. Jsou to vysoké stromy, ale byla vyšlechtěna celá řada zakrslých kultivarů, vhodných i do malých skalek. Jsou to nenáročné dřeviny, jen některé nejsou odolné proti našim zimám. Nejotužilejší jsou Chamaecyparis nootkatensis a Chamaecyparis pisifera, které snesou bez ochrany i naše zimy. Druh Chamaecyparis lawsoniana v mrazových kotlinách často namrzá. Choulostivé jsou Chamaecyparis obtusa a Chamaecyparis thyoides, kterým škodí nejen silnější mrazy, ale i přílišné horko a sucho. Všechny druhy cypřišků mají mnoho kultivarů, které nelze vyjmenovat, ani popsat. Mají různé velikosti, tvary i barvy jehlic. Pro malé skalky lze mezi nimi najít kultivary s maximální výškou do 50cm.
Nejčastěji pěstovaný kultivar cypřišku tupolistého je Chamaecyparis obtusa ´Nana Gracilis´. Má nepravidelně kuželovitý tvar a teprve za mnoho let doroste do výšky 1,5m. Husté tmavě zelené větvičky vytvářejí svým postavením jakési mušličky.
Nazlátlé jehlice má kultivar ´Nana Gracilis Aurea´, který roste pomalu a je choulostivý.
Cypříšek tupolistý má ještě několik pěkných kultivarů, vysokých maximálně 0,5cm, např. ´Nana´, ´Nana Argentea´, Nana Aurea´,´Nana Compacta´, ´Coralliformis´. často se také pěstují různé kultivary cypřišku hrachonosného (Chamaecyparis pisifera) např. ´Squarrosa Dumosa´, zakrslý keříček kuželovitého tvaru s odstále zahnutými šedozelenými jehlicemi. Roste velmi pomalu a hodí se i do malých skalek. Kultivar ´Filifera Aurea´ je robustní a nápadný. Má tenké dlouhé převislé větve se zlatými šupinovitými jehlicemi. Rozrůstá se do širokého, až 2m vysokého kužele. Pro skalku se lépe hodí kultivar ´Filifera Aurea Nana´, který je menší a roste velmi pomalu. Mezi nejnižší kultivary tohoto cypřišku patří ´Squarrosa Minima´, které jsou vhodné i do koryt nebo mís. O něco vyšší jsou kultivary ´Mico´, ´Plumosa Rogersii´ a jiné. Velmi oblíbený je ´Boulevard´ se stříbrnými jehlicemi, vysoký sice 3 -4m, ale pomalu rostoucí.

Čeleď:
Cupressaceae - cypřišovité

Původ:
Cypřišky jsou původem ze Severní Ameriky, Japonska a Tchaj-wanu.

Pěstování:
Cypřišky vyžadují humózní hlinitopísčitou vlhkou zem a mírný polostín. Plné slunce nesnášejí.

Množení:
Cypřišky množíme řízky, které odebíráme v červenci srpnu, špatně kořenící druhy množíme roubováním na druh Chamaecyparis lawsoniana.
Nové fotografie rostlin