Zpět na seznam

Závojenka páchnoucí

Entoloma nidorosum

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 5 cm do 7 cm
Šířka rostliny od 2 cm do 6 cm
Měsíce plodů Srpen, Září
Popis

Závojenka páchnoucí je hojná houba s kloboukem 2 -6cm v průměru, v mládí zvonkovitým, pak ploše rozloženým, s nízkým a plochým hrbolem nebo bez něho, nakonec mělce talířovitě prohloubený. Na okraji rozmanitě zvlněný a zprohýbaný a často popraskaný, hygrofánní, tence masitý a křehký, šedohnědý, olivově šedý, nelepkavý, zasucha šedožlutavý, hedvábitě lesklý, jemně vláknitě žíhaný, jinak hladký a lysý, s okrajem někdy jemně rýhovaným, zavlhka až prosvítavým.

Lupeny jsou v mládí bělavé, pak našedle růžové až masově načervenalé od výtrusného prachu, dosti tuhé a nestejně dlouhé, nepříliš husté, 4 -5mm vysoké, zvlněné, volné, přirostlé nebo až maličkým zoubkem sbíhavé. Třeň je válcovitý, dole trochu kyjovitě zduřelý a často zahnutý, v mládí vycpaný, ale záhy dutý, křehký, 5 -7cm vysoký a 3 -5mm tlustý, v mládí bělavý, později světle šedohnědý, hedvábitý, nakonec vláknitě žíhaný a rýžkovaný, pod kloboukem bíle ojíněný, dole bílým podhoubím vlnatý. Dužina je bělavá, pod pokožkou našedlá, má mírnou, ale nepříjemnou chuť. Velmi význačný je její alkalický pach, často odporný, který je důležitým určovacím znakem.

Výtrusný prach je růžový, později až hnědočervený, výtrusy jsou podlouhlé, nepravidelně hranaté a hrbolaté, s pěti až šesti tupými hroty. Podobným druhem je závojenka vmačklá (Entoloma rhodopolium), která je statnější, s kloboukem 5 -10cm širokým, špinavě okrovým nebo světle šedým až olivově šedým, bělošedým nebo špinavě našedle žlutavým, hedvábitě lesklým, za vlhka slizkým. Třeň je bílý nebo jen slabě našedlý, hedvábitě žíhaný. Dužina je vodnatě bílá a má jen slabou a pomíjivou moučnou vůni. Roste v létě a na podzim v listnatých lesích nebo i v parcích, hlavně v bučinách a dubinách.

Dalším podobným druhem je závojenka hedvábná (Entoloma sericatum) se slabou moučnou vůní a chutí, klobouk má sazově hnědý, pak šedohnědý, zasucha bledožlutý, s tenkým , v mládí podvinutým okrajem.

Všechny tyto druhy se dost podobají závojence podtrnce (Entoloma clypeatum), která roste na jaře od dubna do června v sadech, parcích, na okrajích lesů, v silničních příkopech a na travnatých okrajích cest nebo polních mezích po švestkami, trnkami, hlohy, slivoněmi a jinými růžokvětými dřevinami. Houby jí podobné, rostoucí od počátku léta v lese, jsou jedovaté druhy závojenek, které se jen obtížně rozlišují a o kterých není známo, zda jsou jedlé nebo jedovaté.

Výskyt:
Závojenka páchnoucí roste od srpna do září jednotlivě zejména pod buky nebo ve skupinách, ne trsnatě. Je dost vzácná.

Závojenka vmáčklá roste v létě a na podzim v listnatých lesích nebo i parcích, hlavně v bučinách a dubinách. Je hojná.

Použití:
Závojenka páchnoucí u závojenka vmáčklá jsou jedovaté.
Nové fotografie rostlin