Zpět na seznam

Žampion polní

Agaricus campester

Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Šířka rostliny do 10 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Popis

Klobouk žampiónu polního je nejdříve polokulovitý, poté téměř plochý, dosahuje šířky až 10cm. Pokožka je bílá, s občasnými hnědavými šupinkami. Lupeny jsou v mládí starorůžové, později čokoládové barvy, což je důležitý poznávací znak, který bezpečně houbu odliší od smrtelně jedovaté muchomůrky jízlivé (Amanita virosa). Dřeň tloušťky do 2cm má v horní třetině kožovitý, zplihlý prsten. Dužina je bílá, na řezu slabě načervenalá. Výtrusný prach je červenohnědý.

Čeleď:
Agaricaceae - pečárkovité

Pěstování:
Žampión polní roste na polích, lukách a pastvinách, a to zejména tam, kde je půda dobře prohnojena pasoucím se dobytkem. Objevuje se zpravidla ve skupinách nebo kruzích- Z hlediska léčebně - kulinárního nejsou záměny nebezpečné - všechny žampióny jsou jedlé a léčivý účinek je přibližně stejný. Výjimkou je žampión zápašný (Agaricus xantodermus) a charakteristickým zápachem po inkoustu či karbolu. Nebezpečnou možností záměny je muchomůrka jízlivá, která má ale trvale bílé lupeny a vyrůstá z otevřeného kalichu, zvaného „kalich smrti“. Žampióny kalich nemají.
Pěstované žampióny jsou vlastně odrůdou polního žampiónu, ale zpravidla se utvářejí jako samostatné druhy, protože jsou bisporické. Jedná se o žampion zahradní (Agaricus hortensis (Cooke)Pilát) a žampion dvouvýtrusý (Agaricus bisporus (Lange) Sing). Ve starší literatuře najdeme žampiony pod názvem pečárka (Psallilota).

Sklizeň:
Sbíráme zralé plodnice žampionu od počátku léta do podzimu.

Použití:
Žampiony obsahují antibioticky působící campestrin, který je velmi účinný proti původcům tyfu, a také antibiotickou látku agaritin a protinádorově působící agaridoxinm který má také silnou baktericidní účinnost. Dále byla izolována látka s hypoglykemickým účinkem, nazvaná Z -faktor II.
V žampionech jsou také protialergicky působící látky nejednotné povahy. V žampionu zápašném se nachází antibiotikum psallilotin, působící proti grampozitivním a gramnegativním bakteriím, proti všem streptokokům a stafylokokům. Je ale neúčinná proti Salmonelle. Obsah účinných látek velmi rychle klesá konzervací a skladováním, proto s výjimkou léku protialergického je zapotřebí volit výhradně formu tinktury, připravené z čerstvých plodnic.
Protialergická léčba je velmi účinná a je většinou dobře snášena. Výjimkou je pouze osobní alergie na žampiony, která je ale spíše teoretická, případně osobní nesnášenlivost velmi aromatické drogy, která se vyskytuje častěji. Přípravek je možné podávat jak velmi starým lidem, tak i malým dětem od 15 měsíců a nežádoucí účinky nebyly pozorovány ani v těhotenství.
Nové fotografie rostlin