Zpět na seznam

Třepenitka kořenující

Hypholoma radicosum

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 7 cm do 8 cm
Šířka rostliny od 4 cm do 6 cm
Měsíce plodů Srpen, Září, Říjen, Listopad, Prosinec
Popis

Třepenitka kořenující je houba s kloboukem 4 -6cm v průměru, v mládí zvonovitým, pak polokulovitým až bochánkovitě rozloženým, s okrajem dlouho podvinutým, v mládí s bílými třásnitými zbytky závoje. V mládí je bělavý, pak světle žlutý, s tmavším oranžovým až nahnědlým nebo medově okrovým středem.

Lupeny jsou v mládí zakryty jemným bílým hedvábným závojem, nejprve jsou bílé, pak špinavě nažloutlé až hlínově nahnědlé s olivově nazelenalým nádechem, nakonec skořicově hnědé, s bělavým ostřím, připojené k třeni, který je 7 -8cm vysoký a 4 -10mm tlustý, válcovitý, často prohnutý až zvlněný, dole přecházející ve vřetenovitý výběžek spleteného tuhého podhoubí, připomínající kořen obalený zbytky hrabanky a trouchnivého dřeva, z něhož často ještě vybíhá dlouhý provazec spleteného podhoubí vedoucí k hnijícímu kořeni pod zemí, z kterého houba čerpá výživu i vodu. V horní části je třeň bělavý, bíle vločkatý, pod tím pokrytý střechovitě uspořádanými narezavělými šupinkami a vrostlými vlákénky podhoubí, dole přecházející do hlínově hnědé až narezavěle červenohnědé barvy.

Je vláknitý, tuhý a pevný. Dužina je v klobouku bělavá, v třeni žlutavá a v kořenujícím výběžku podhoubí rezavě hnědá. Má ostře ředkvovou chuť a silný pach. Výtrusy jsou žlutohnědé, oválné, s hladkou stěnou. Na ostří lupenů jsou v roušku nitkovité útvary, které působí bělavé zbarvení na ostří lupenů, patrné lupou nebo i pouhým okem.

Pařezy a kořeny listnatých stromů rozkládá stejným způsobem dosti podobná, ale statnější slzivka kořenatá (Hebeloma radicosum). Klobouk má 6 -15cm široký, světle hlínově nahnědlý, tuhý, hladký a slizký, uprostřed až světle kaštanově nebo kávově hnědý, po okrajích se zbytky závoje nažloutlé barvy. Pevnější závoj zanechává na třeni dvojitý kožovitý prsten. Lupeny jsou červenohnědé až kakaově hnědé, třeň je v dolní části význačně vřetenovitě zduřelý a přechází v dlouhý kořenovitý výběžek. Bělavá dužina má vůni po hořkých mandlích nebo čerstvém perníku a poněkud nahořklou chuť. Mandlovité výtrusy jsou hnědavé, jemně tečkované.

Výskyt:
Třepenitka kořenující roste od srpna do zimy jednotlivě nebo v malých trsech na kořenech nebo kolem hnijících pařezů, zejména v horských smrčinách. V lese je užitečná rozkadem mrtvých kořenů a pařezů. Třeň bývá ve stáří skvrnitý, je to nejspíš způsobeno bakteriální níkazou starých plodnic, projevující se červenými vpadlými skvrnami na různých druzích hub.
Nové fotografie rostlin