Zpět na seznam

Ryzec honosný

Lactarius repraesentaneus

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny do 15 cm
Měsíce plodů Srpen, Září
Popis

Ryzec honosný je vzácná houba. Jeho klobouk má až 15cm v průměru, je pevně masitý, tuhý, v mládí polokulovitý, s daleko podvinutým okrajem, pak ploše sklenutý až rozložený, uprostřed v dospělosti jen mírně prohloubený, na okraji hustě chlupatě brvitý, dále ke středu s chlupy přitisklými až vrostlými do pokožky, uprostřed jemně vláknitý a zvrásněný, pouze slabě lesklý, zavlhka slizký, ale i za suchého počasí dlouho velmi lepkavý. Je žemlově žlutý až zlatožlutý, uprostřed sytěji zbarvený, na okraji jsou chloupky světle žluté. Většinou není pásovaný.

Pokožku je možné sloupnout asi do poloviny poloměru klobouku. Hrubším poraněním hnědne. Lupeny jsou husté, měkké, nízké, k oběma koncům zúžené, zpočátku světle krémové, pak špinavě krémové s narůžovělým odstínem, nakonec hnědavé. Poraněním nejprve fialovějí a pak černají nebo rezavějí. Třeň bývá delší než průměr klobouku, je válcovitý, později dutý, v horní části pod lupeny hladký, níže mělce jamkovitý, lysý, začerstva slizký, pak suchý, málo lesklý, okrově až zlatavě žlutý, trochu světlejší než klobouk, v prohlubeninách tmavší, dole někdy rezavý. Dužina je pevná a tuhá, později křehká, bílá, na řezu se po několika vteřinách zbarvuje světle fialově až modrofialově, pak šedne a opět bledne a po několika hodinách je špinavě okrová.

Chuť je nejprve mírná, po chvíli zahořklá. Při zasychání má mýdlový pach. Při poranění roní bílé, krémově nažloutlé mléko, které se po chvilce srazí, nemění barvu, na lupenech zasychá v bílé kuličky, na zfialovělé dužině zanechává někdy bílý povlak. Ve starých plodnicích je vodnaté, téměř bezbarvé. Výtrusný prach je krémově žlutý, výtrusy oválné, jejich stěna je porostlá bradavkami místy mezi sebou spojenými žebry, které tvoří neúplnou síťku. Bazidie mají čtyři výtrusy a mezi nimi jsou nerovnoměrně umístěny zahrocené neplodné buňky - cystidy, které přečnívají nad bazidie. Kromě nich je tam ještě jiný typ cystid, které jsou oválné a kyjovité.

Výskyt:
Ryzec honosný roste od srpna do září v podhorských a horských lesích jehličnatých nebo smíšených na vlhkých místech pod křovinami, zejména na nevápenatých půdách. U nás je jeho výskyt zaznamenán v Podkrkonoší a Pošumaví.

Ryzce jsou většinou přísně specializované mykorrhizami na určité dřeviny. Ryzec honosný roste nejčastěji pod jívami nebo vrbou popelavou.

Použití:
Ryzec honosný není jedlý.
Nové fotografie rostlin