Zpět na seznam

Pstřeň dubový

Fistulina hepatica

Detail
Kategorie Houby
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Pstřeň dubový je jedlá, netržní houba. Plodnice má masité, protáhlé nebo polokruhové, široké 100 -220mm a tlusté 30 -80mm, někdy bývá i větší. Připomíná volský jazyk. Na povrchu je vláknitá, oranžově červená nebo purpurově masová a na průřezu připomíná krvavé maso. Ve stáří je až hnědá. Je přirostlá ke dřevu bokem nebo velmi krátkým postranním červenohnědým třeněm. Mladé plodnice roní červenou tekutinu.

Trubky jsou zcela samostatné, původně od sebe oddělené úzké pohárky, mezi sebou jen lehce spojené, ale tvořící souvislou vrstvu. Ústí trubek je jemná, okrouhlá, zpočátku bělavá, žlutavá až červenohnědá.

Dužina je velmi šťavnatě masitá, zpočátku jemná, masově červená, později těžká, podélně vláknitá a pestrá. Má příjemnou houbovou chuť i vůni.

Výtrusy jsou vejčité, krátce elipsoidní, bezbarvé. Výtrusný prach je rezavý.

Lidově se této houbě říká sojed, volský jazyk, jelení jazyk nebo dubové maso. Nelze ji zaměnit, protože se jí nepodobá žádná jiná houba.

Výskyt:
Houba roste v létě a na podzim, od července do září, u nás vzácně jako parazit na kořenech, pařezech nebo kmenech živých dubů nebo buků a někdy i na kořenech jiných listnáčů. Vyskytuje se v lesích i ve stromořadích. Často roste vysoko na kmenech vzrostlých stromů, je tedy možné se k ní dostat pouze po žebříku.

Použití:
Tato jedlá houba patřila dříve mezi tržní houby pro svou podobnost masu. Velmi vhodná je na přípravu guláše, ovaru a také připravená jako hovězí jazyk. Je trochu tuhá a špatně se suší. Někteří lidé ji mají rádi naloženou v octovém nálevu nakrájenou na hranolky nebo silnější plátky.
Nové fotografie rostlin