Zpět na seznam

Bedla červenající

Macrolepiota rhacodes

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 10 cm do 15 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Bedla červenající je statný druh. Je zajímavá rychlou změnou barvy dužiny na rozříznuté plodnici nebo jen po poškrábání třeně. Dužina zpočátku zežloutne, pak má růžovooranžovou barvu a nakonec je červená až hnědá. Barevní změny mohou některé houbaře odradit od sběru pro kuchyňské účely. Jde přitom jen o neškodnou chemickou reakci, kdy enzym tyrosináza přemění za přístupu kyslíku aminokyselinu tyrosin na dihydroxyfenylalanin, který dále oxiduje až na chinon. Tyto chemické přeměny jsou doprovázeny barevnými změnami.

V Evropě se vyskytuje odrůda bedly červenající, varieta bihemica, s plodnicemi trochu světlejšími, ale hlavně s velkou kulatou ohraničenou hlízou na bázi třeně. Požití této odrůdy způsobilo mnoho otrav s lehčími i těžším průběhem, je tedy považována za jedovatou, i když nejsou známy obsahové látky.

Dalším, jedlým, ale poměrně vzácným druhem je bedla odřená (Macroplepiota excoriata).
Bedla červenající má klobouk 10 -15cm široký, šedohnědý až hnědý, vatovitě vláknitý až střechovitě šupinkatý. Lupeny jsou bělavé, třeň 8 -16 x 1 -1,8cm velký, bílý, ve stáří červenohnědý, hladký, s hlízou, prsten je bílý. Dužina má bílou barvu, pak červenající, zejména ve třeni. Chuť i vůně je nevýrazná, výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, vejčité, tlustostěnné, hladké.

Bedla odřená má klobouk 5 -10cm široký, bělavý, hrubé útržky až šupiny jsou světle hnědé až šedohnědé. Lupeny jsou volné, bělavé. Třeň je 8 -10 x 0,6 -1,2cm velký, bělavý, dole nahnědlý, hladký, prsten je bílý a úzký. Dužina je bílá, později našedlá. Chuť je mírná, slabě nasládlá, vůně nevýrazná. Výtrusný prach je bílý až okrový, výtrusy bezbarvé, elipsoidní, tlustostěnné, hladké.

Čeleď:
Agaricaceae - pečárkovité

Výskyt:
Bedla červenající je druh našich jehličnatých lesů. Roste v celém mírném pásmu severní polokoule od Japonska po Severní Ameriku.

Bedla odřená roste v létě a na podzim nejčastěji mimo les na suchých loukách, pastvinách a trávnících v Evropě, v Severní Americe, severní Africe a v Asii. Někdy roste společně s bedlou vysokou.

Varieta bedly červenající - bohemica, roste trnatě, vždy mimo les, na kompostech, hnojených půdách, v parcích, zahradách.

Použití:
Bedla červenající je jedlá a výborná pro kuchyňské účely. Bedla odřená je rovněž jedlá, ale vzácná. Varieta bedly červenající - bohemica, je jedovatá.
Nové fotografie rostlin