Zpět na seznam

Zarděnice kohoutí hřeben

Erythrina crista - galli

Foto: Zarděnice kohoutí hřeben
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 9 m
Barvy rostliny červená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Zarděnice kohoutí hřeben je široký tropický keř, s tlustou dřevnatou bází, zřídka strom vysoký až 9m s tlustým kmenem. Je to trnitá rostlina s trojčetnými listy a zářivě červenými květy s jedním velkým, široce korunním plátkem na spodní straně, nad nímž je zahnutý, trubkovitý útvar.
Listy jsou střídavé, strny na řapíku a střední žilce, lístky řapíkaté, protáhle elipsovité, až 15cm dlouhé, v období sucha často opadávající. Květy vykvétají v hroznech na koncích větviček. Dva horní korunní plátky tvoří téměř uzavřenou rourku kolem tyčinek a čnělky, dva postranní plátky jsou velmi malé, spodní je naopak až 6cm dlouhý a 3,5cm široký, často trochu člunkovitý a ohnutý dolů. Plody jsou bobovité, až 30cm dlouhé a 2cm silné.
Jako většina druhů tohoto rodu je i zarděnice kohoutí hřeben neboli „korálový keř“ opylována ptáky. Aby je nalákala, produkuje tolik nektaru, že často odkapává z květů. Odtud pochází anglické jméno „Cry - Baby“ (plačící dítě).
Keř snese teplotu až -5°C a daří se mu venku ještě např. v jižní Anglii. Mladé větvičky často namrzají, ale vždy znovu obrazí z kořenů. Také jihoafrická zakrslá zarděnice Erythrina humeana se často pěstuje v nádobě jako keř. Odlišuje se trojhrannými až laločnatými listy a menšími, mnohem užšími květy ve vzpřímených květenstvích.

Čeleď.
Fabaceae - bobovité

Původ:
Zarděnice kohoutí hřeben pochází z Jižní Ameriky.

Výskyt:
Zarděnice kohoutí hřeben roste v tropech a subtropech.
Nové fotografie rostlin