Zpět na seznam

Varševičie šarlatová

Warszewiczia coccinea

Foto: Varševičie šarlatová
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 15 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny složený
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v lékařství
Popis

Varševičie šarlatová je až 15m vysoký tropický strom, se silnými hranatými větvemi, v kultuře často pěstovaný jako keř. Má velké, vstřícné listy, květenství s dlouhou osou, malými žlutými květy a zářivě červenými, nápadnými listeny.
Listy jsou elipsovité, až dlouze protáhlé, 15 -60cm dlouhé, 6 -30cm široké, s 15 až 24 strmě odbočujícími žilkami, mezi nimi často vlnité. Mezi listovými řapíky jsou vejčité až trojboké, až 3cm dlouhé palisty. Květenství jsou až 80cm dlouhá, převislá, na svrchní straně s hustými, stopkatými skupinami pětičetných, 6 -8mm velkých květů, kalich je většinou pouze 1mm velký a zelený, ale u jednoho či dvou květů v každé skupině je kalich zvětšen v dlouze stopkatý, elipsovitý, až 12cm dlouhý a 4cm široký orgán poutající pohled, s listovitou strukturou. Plody jsou téměř kulovité, asi 0,5cm velké, dvouchlopňové tobolky s mnoha nepatrnými semeny.
Varševičie je také známá jako „Pýcha Trinidadu“. Je jedním z národních symbolů Trinidadu a Tobaga. Tam se označuje podle posledního španělského guvernéra, José Maria Chaóna, jako „Chaconia“ a rozkvétá právě kolem Dne nezávislosti (31. srpna).

Čeleď:
Rubiaceae - mořenovité

Původ:
Varševičie šarlatová pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
V zahradách není tento keř příliš častý, ale tím nápadnější.

Použití:
Velké, červené listeny lákají kolibříky, aby upíjeli nektar z květů. V lidové medicíně se rostlina používá k zastavení krvácení, i když možná jen pro její krvavě červenou barvu.
Nové fotografie rostlin