Zpět na seznam

Píchoš hrozný

Encephalartos horridus

Detail
Kategorie Exotické rostliny
Barvy listů zelená, stříbrná, šedozelená
Použití rostliny solitéra
Popis

Píchoš hrozný (Encephalartos horridus, Lehm., 1834) je rostlina v čeledi kejákovitých (Zamiaceae) a třídě cykasy. Tento druh se díky barvě listů řadí mezi skupinu tzv. modrých cykasů, velmi atraktivních a proto i ohrožených cykasů.

Etymologie:
Druhový název Encephalartos pochází z řeckých slov en (uvnitř, v), kephali (hlava) a artos (chleba), poprvé použitých německým botanikem Lehmannem. Název vychází ze skutečnosti, že z rostliny se získávala hmota na pečení chleba (nepravé ságo).

Prvním pojednáním o tomto druhu v češtině byl text ve Wšeobecném rostlinopise z roku 1846. J.S.Presl zde pojmenoval i rod Encephalartos jako píchoše. Druhu Horridus přidělil jméno píchoš hrozný.

Popis:
Jedná se o menší a spíše přízemní cykas. Kmen vzrostlé rostliny Encephalartos horridus dorůstá výšky mezi 50 cm a 1 m in a průměru 20 až 30 cm. Listy jsou velké,zpeřené a často tak tvrdé, že si je nezkušené oko může splést s plastem. Lístky jsou nečleněné a většinou se třema hroty. Listy mají obvykle atraktivní namodralou barvu, nicméně existují i zelené varianty.

Ochrana:
Jedná se o chráněnou rostlinu jejíž přežití je v přírodě ohroženo. Druh Encephalartos horridus je zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy - jak s rostlinami, tak i jejich semeny.

Zdroj:
Wikipedie
Nové fotografie rostlin