Zpět na seznam

Lilek wrightův

Solanum wrightii

Foto: Lilek wrightův
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 12 m
Barvy rostliny fialová, bílá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Lilek Wrightův je malý tropický strom, zřídka vysoká až 12m, většinou s ostny na kmeni i větvičkách. Vyznačuje se laločnatými listy, jejichž střední žilka na spodní straně má většinou ostny. Květy jsou zpočátku sytě fialové, rychle blednou a nakonec jsou skoro bílé, se žlutým kuželem tyčinek.
Listy jsou střídavé, 9 -37cm dlouhé, 5 až 32cm široké, vejčité až eliptické, s pěti až devíti více či méně výraznými laloky, na spodní straně světlejší a silněji ochlupené. Květy vykvétají ve vzpřímených latách, jsou 5 - 7cm široké, s pěti zelenými, chlupatými kališními lístky a pěti z velké části srostlými, na okraji vlnitými korunními plátky, na vnější straně podél střední žilky chlupatými. Plody jsou zelenožluté a oranžové, kulovité, 3 -5cm velké bobule.
Starší, již téměř bílé květy tohoto lilku vypadají jako příliš velké květy bramboru. Tento strom je příbuzný s bramborem, netvoří ale žádné hlízy. Roste rychle a dosahuje své konečné výšky již během 2 -4let. Většina ostatních druhů lilků zůstává bylinná a mnohem menší, mají ale mnohdy podobné listy. Např. rajče Quito (Solanum quitoense), které je nápadné především svým fialovým ochlupením. Jeho oranžově zbarvené bobule jsou jedlé, stejně jako u příbuzného lilku vejcoplodého (Solanum melongena) a u pepina (Solanum muricatum).

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Lilek Wrightův pochází z Brazílie.

Výskyt:
Tento lilek roste jako okrasný strom v parcích, v Jižní Americe také v divoké buši.

Použití:
U lilkovitých plodů je třeba nejvyšší opatrnosti, protože mnohé jsou smrtelně jedovaté.
Nové fotografie rostlin