Zpět na seznam

Astrophytum asterias

Astrophytum asterias

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 12 cm
Barvy rostliny žlutá
Popis

Tento kaktus má téměř dokonale kulovitý nebo zploštěle polokulovitý stonek. Dorůstá do 12cm. V přírodě roste zapuštěn v zemi. Žebra má nízká, většinou v počtu 5 -8, jsou ale i jedinci se 4,3 nebo jen 2 žebry. Ta patří k nejhledanějším a nejdražším sběratelským kouskům. Plstnaté areoly jsou bez trnů, na temeni vykvétají nálevkovité žluté květy. Měchýřkovité plody zrají během měsíce, černohnědá, asi 2,5mm velká semena přilbovitého tvaru mají vmáčklé hilum a spolehlivě klíčí po několik let.

Před lety byly z komerčních důvodů nabízeny variety multipunctatum, nudum, roseiflorum aj. Jejich skutečná botanická a sběratelská hodnota se neprokázala, dnes nejsou uznávané. Sběratelé a pěstitelé si vybírají různé individuální odchylky a ve sbírkách se můžeme setkat s nejrůznějšími jmény.

Výskyt v přírodě:
Tento kaktus byl objeven začátkem dvacátého století cestovatelem a sběratelem A.V. Fričem, který ho nalezl ve státě Tamaulipas, tam, kde to nikdo neočekával, v nízkých pobřežních lesích pod akáciemi v rozpadlých horninách. Je to oblast, kde jsou po celý rok vyšší teploty a dešťové srážky nad 700 mm za rok. Je velmi pravděpodobné, že bude tato oblast, vzhledem k těmto vlastnostem, zemědělsky využita. Pak by mohlo dojít k vyhubení tohoto kaktusu.

Cena dovážených rostlin z přírody byla v první polovině dvacátého století velmi vysoká. Téměř nikdo je neuměl pěstovat a tyk i krátkodobé potěšení z vlastnění tohoto kaktusu bylo luxusem. O zachování a rozmnožení v kultuře se zasloužili naši pěstitelé Zdeněk Fleischer a Jaromír Košat. Ti roubováním na Echinopsis dokázali přinutit ke kvetení již 2-3leté semenáče. Zajistili tím semena pro vznik další generace těchto kaktusů. Nabídka semen je dnes samozřejmostí.

Pěstování:
V době růstu dopřejeme rostlině dostatek vláhy a pravidelnou zálivku, v zimě naopak úplné sucho. Tento kaktus květe opakovaně během jara a léta. Násada květů je ale nepravidelná, a proto jednotlivé rostliny kvetou v různé době. Ve sbírce je proto mít více jedinců, aby pravděpodobnost setkání květů na různých rostlinách byla co největší.

Semena jsou až 2mm velká a už po několika dnech po vysetí dobře klíčí. Je velmi důležitý důsledný režim větrání a zálivky, které mají největší vliv na první fáze růstu a vývoje. Roubování je alternativou při výběru zvlášť jedinečných jedinců z výsevu, kdy se snažíme urychlit jejich dospívání.

Škůdci, choroby:
Klíčenci a semenáče jsou velmi citlivý na infekce plísní ( Fusarium, Botrytis aj.) Je nutná preventivní ochrana fungicidními prostředky.
Nové fotografie rostlin