Zpět na seznam

Aloinopsis luckhoffii

Aloinopsis luckhoffii

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 4 cm
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů šedozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, písčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Aloinopsis luckhoffii je mimořádně drobný sukulent. Řídké růžice listů měří pouze 30 - 40 mm v průměru. Listy jsou ale velmi dekorativní. Jejich rozšířené zakončení je poseté šedozelenými bradavičkami různé velikosti.

Bradavičnatým povrchem listů rostlina velmi připomíná rostliny z rodu Titanopsis. Původní popis této rostliny kdysi nesl toto rodové jméno. To bylo ale možné pouze v době, kdy se popisoval nové druhy podle rostlin i ve sterilním stavu, tedy bez znalosti květů a plodů.

Jednotlivé květy tohoto sukulentu mají světle žlutou barvu a otevírají se za slunečného počasí v odpoledních hodinách. Při plném otevření měří asi 30 mm, což je překvapující velikost vzhledem k rozměrům vegetativních částí.

Čeleď:
Mesembryanthemaceae – kosmatcovité

Původ:
Tento druh pochází ze západní části Kapské provincie.

Pěstování:
Předpokladem k dobrému růstu této rostliny jsou dokonale fungující kořeny. Nesahají hluboko, ale vytvářejí hustou síť jemných vlásků, která velmi dobře využívá sebemenší vlhkost půdy. Jejich regenerační schopnosti jsou obdivuhodné – i po téměř ročním pobytu ve zcela suché půdě dokážou během několika hodin obnovit svoji funkci.
Nové fotografie rostlin