Zpět na seznam

Eustoma

Eustoma grandiflorum

Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny do 45 cm
Šířka rostliny do 30 cm
Barvy rostliny modrá, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Požadavky rostliny slunce, polostín, teplomilná
Popis

Velmi půvabná rostlina, která se jako hrnková nepěstuje dlouho. Můžeme je sehnat jako letničky i jako trvalky, které ale nejsou odolné vůči mrazu. Můžeme je umístit na terasu, nebo dvorek, jejich květy ale musíme chránit před prudkým deštěm.

Květy vydrží dlouho na rostlině i ve váze. Mají růžovou, bílou nebo modrou barvu, nebo mohou být i dvoubarevné.

Čeleď:
Eustoma patří k čeledi hořcovitých. Rostliny z této čeledi se vyznačují většími křehkými květy s vroubkovanými okraji okvětních plátků.

Pěstování:
Eustoma potřebuje k růstu chladné prostředí, není však odolná vůči mrazu. Nejvhodnější teplota je 4-7 stupňů. Umístíme ji na světlém stanovišti, ale ne na přímém slunci. Zajistit dostatek světla a zároveň nízkou teplotu nebývá v běžné domácnosti snadné. Během vegetace potřebuje hodně vody. U mladých rostlin dáme pozor na přelití. Mezi zálivkami necháme rostlinu na povrchu vyschnout, nesmí stát ve vodě. Voda se ne smí dostat ani do květů.

Eustoma nesnáší vlhkost a vzduch s přítomností páry. Dobře se jí daří v suchých bytech s ústředním topením. Potřebuje dobře propustnou zeminu. Je odolná, přiměřeně rostoucí, vyžaduje snadnou péči. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Její vzrůst je převážně vzpřímený.

Hnojení:
Přihnojujeme každé dva týdny běžným hnojivem pro pokojové rostliny. Pokud rostlinu zakoupíme v období jejího květu, bude zemina obsahovat pomalu se rozpouštěcí hnojivo, takže přihnojovat nějakou dobu nemusíme. Nedostatek hnojiva se projeví blednutím listů a vytáhlým růstem.

Množení:
Většina rostlin druhý rok už příliš neroste, takže je dobré si koncem zimy vypěstovat ze semínek nové rostliny. Mladé rostlinky musíme brzy přesadit, protože eustoma přesazování nesnáší.

Rostlinky zastřihněme, aby se rozvětvily. Květy hybridních rostlin jsou sterilní – nemají semena. U původních druhů eustomy můžeme zkusit semínka uschovat a nechat je naklíčit. Jejich pěstování je stejné jako u matečných rostlin.
Nové fotografie rostlin