Zpět na seznam

Ptačí zob obecný

Ligustrum vulgare

Detail
Kategorie Opadavé
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, mrazuvzdorná
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, stříhaný živý plot, skupinové výsadby
Popis

Ptačí zob je náš domácí listnatý opadavý keř dorůstající výšky dvou metrů. Existují i druhy s vytrvalými a poloopadavými listy.

Jeho listy jsou vstřícné, elipsovité, tmavě zelené a celokrajné. Květy se na rostlině objevují od června do července, jsou to vzpřímené hrozny bílé barvy, po nichž zdobí rostlinu v období září černé peckovice, které jsou jedovaté.

Čeleď:
Oleaceae (olivovníkovité)

Množení:
Ptačí zob můžeme množit od července do srpna deseticentimetrovými bylinnými řízky a v říjnu dvaceticentimetrovými dřevitými řízky.

Pěstování
Výsadbu lze provádět na jaře, hned jak půda rozmrzne, ale také na podzim. Rostliny sázíme 0,5 až 3 metry od sebe a po výsadbě radikálně seřízneme.Rostlina je mrazuvzdorná a nenáročná. Snese slunce i polostín a všechny typy půdy.

Použití:
Ptačí zob se používá nejčastěji na stříhané a volně rostoucí živé ploty. Dále ho lze použít do skupinových výsadeb, ale i jako solitéry.

Škůdci a choroby:
Listy ptačího zobu bývají napadány nejčastěji housenkami lyšaje šeříkového (Sphinx ligustri).

Housenky mají světle zelenou barvu, jsou velké asi 12 centimetrů a na těle mají příčné proužky bílé a fialové barvy a dlouhý černý roh. Tyto housenky jsou velmi vzácné a měli by být chráněné.
Nové fotografie rostlin