Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 70 cm
Šířka rostliny do 60 cm
Barvy rostliny modrá, růžová
Barvy listů zelená, stříbrná
Tvary listů pilovité
Požadavky rostliny slunce, vlhko
Popis

Echmea patří do čeledi bromeliovitých, které se vyznačují listovou růžicí uprostřed. Z ní paprskovitě vycházejí jednotlivé listy. Ve svém přirozeném prostředí shromažďují dešťovou vodu středem listů do nálevkovité růžice. Tato rostliny má silné kožovité listy a ty vytváří rezervoár vody.

Spodní strana pilovitých listů je stříbrně páskovaná, vrchní je zelená, stříbřitě mramorovaná. U pětiletých rostlin se v srpnu objeví uprostřed rostliny dlouhý stvol s kulatým květenstvím, které se udrží po několik měsíců.

Růžové květenství tvoří pilovité listeny a mezi nimi vykukují drobné modré květy, které kvetou jen krátkou dobu. Echmea dosahuje maximální výšky 70 cm a šířky 60 cm. Je odolná, pomalu rostoucí, vyžadující přiměřenou péči.

Čeleď:
Bromeliaceae (broméliovité)

Původ:
Jejím domovem je Jižní Afrika, kde bromelie rostou na stromech. Jako opora jim slouží větve, výživu čerpají z organických látek tlejících v růžici.

Pěstování:
Pokud chceme, aby nám Echmea vykvetla, musí mít teplotu vyšší než 23 stupňů. Po rozkvětu je jí nejlépe při teplotě 15 -21 stupňů, která je pro její růst nejlepší. Přes zimu ji dáme do místnosti s teplotou 12 -18 stupňů. Měli bychom ji umístit na slunné místo, ale v létě chránit před přímým sluncem, které by jí mohlo spálit listy.

V zimě musí zůstat zemina v květináči vlhká, ne mokrá. V létě musíme bohatě zalévat, růžice by měla být stále plná vody. Je také zapotřebí zajistit rostlině vyšší vlhkost vzduchu, proto musíme listy v létě denně rosit. Každé dva měsíce růžici vyprázdníme a znovu naplníme. Během vegetačního období použijeme místo obyčejné vody zředěné hnojivo. Vápenitou vodu nahradíme dešťovou.

Hnojení:
Od pozdního jara do podzimu přihnojujte při každé třetí zálivce hnojivy s vyšším obsahem draslíku.

Přesazování:
I když žije Echmea z kořenového systému, nemusíme ji přesazovat často. Pokud kořeny zaplní květináč, přesadíme ji do směsi z 50% rašeliny a 50% říčního písku.
Nové fotografie rostlin