Zpět na seznam

Acanthocalycium violaceum

Acanthocalycium violaceum

Foto: Acanthocalycium violaceum
Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Výška rostliny do 20 cm
Šířka rostliny do 13 cm
Barvy rostliny fialová, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby
Popis

Rod Acanthocalycium zahrnuje pouze několik druhů. Nejčastěji se pěstuje Acanthocalycium violaceum, který má světle zelené, až 13cm široké a 20cm vysoké tělo. Na hraně ostrohranných žeber vyrůstají z areol žlutohnědé, 2 až 3cm dlouhé trny. Květy se objevují na temeni rostlin i několikrát během vegetačního období a otevírají se dva až tři dny. Jsou asi 7cm dlouhé, růžovofialové až světle fialové. Tak, jako u ostatních druhů rodu, jsou cizosprašné. Semeník i květní trubky porůstají tuhé, špičaté šupiny, které vypadají jako vystřižené z pergamenu. Kulovité plody obsahují 1mm dlouhá, černá, hrbolatá semena. Tento kaktus má tělo kulovité, teprve ve stáří se začíná mírně prodlužovat. Trny má v areole řídce nebo hustě. Další z hlediska pěstování rovněž vděčný, vzhledově ale naprosto odlišný druh rodu je Acanthocalycium glaucum. Ve sbírkách se s ním můžeme setkat i jako s varietou druhu Acanthocalycium thionanthum. Přednosti druhu Acanthocalycium glaucum jsou velké, až 6cm dlouhé květy, kterými rostlinami vykvétá již jako malý semenáč při průměru i méně než 2cm. Pokožku má světle modravě šedou a rašící trny hnědé až černé. Od mládí je vejčitého tvaru, v dospělosti dorůstá do výšky 15cm a šířky 7cm.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Acanthocalycium violaceum pochází ze severní až severozápadní Argentiny. Acanthocalycium glaucum je původem ze severoargentinské provincie Catamarca.

Pěstování:
Tento kaktus vyžaduje slunné, ale mírně přistíněné, vzdušné stanoviště, na plném slunci a při omezeném větrání se snadno popálí pokožka rostliny. V létě přestává růst a při časté zálivce uhnívají kořeny. V zimě potřebuje chladno a naprosté sucho, jinak se probouzí, roste a tím deformuje svůj tvar v oblasti vegetačního vrcholu. Zalévat začneme v dubnu až květnu.

Množení:
Acanthocalycium violaceum samovolně neodnožuje, rozmnožuje se semeny.
Nové fotografie rostlin