Zpět na seznam

Vřes obecný

Calluna vulgaris

Foto: Vřes obecný
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny polostín, stín, sucho, kyselé půdy, písčité půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ, stonek
Popis

Vřes obecný je nízký keřík, prutovitě větvený, porostlý jehlicovitými trojhrannými, vždy zelenými, přitisklými listy, uspořádanými do 4 řad střechovitě se kryjících. Květy jsou sestavené na konci větví do jednostranných štíhlých hroznů, mají čtyřlistý, fialově růžový kalich se čtyřmi kožovitými nadlisteny a zvonovitou, čtyřcípou, bleděrůžovou, řidčeji bílou korunu. Plod je tobolka. Rostlina kvete od července do září.

Výskyt:
Vřes obecný roste v Evropě a Severní Americe. U nás je hojně rozšířen na suchých lesních písčitých půdách a starých rašeliništích.

Použitelná část:
Používá se nať, někdy i květ.

Sběr:
Nať se sbírá b době květu seřezáváním asi v polovině své délky a suší co nejrychleji ve svazečcích na stinných místech. Umělá teplota při sušení nemá být vyšší než 45°C. Umělé sušení se nedoporučuje, protože nať obsahuje glykosidy a mohlo by dojít k enzymatickému štěpení. Droga je bez zápachu, chuť má nahořklou.
Pozdní podzimní materiál je bez léčivých účinků. Pokud se sbírá květ, sdrhuje se rukou a pak se zbavuje přimíchaných listů.

Použití:
Rostlina obsahuje hlavně flavonový glykosid quericitrin, tříslovinu, hodně kyseliny křemičité, saponin, slizy, pravděpodobně alkaloid erikodinin a jiné látky. Dříve uváděný arbutin se moderními metodami nepodařilo prokázat.
Droga působí protizánětlivě, svíravě, diureticky a diaforeticky. Diuretický účinek je možné vysvětlit obsahem flavonů.
Droga se používá vnitřně v nálevu jako dezinficiens močových cest, jako adstringens, jako mírné antiseptikum, diuretikum a diaforetikum při zánětech močového měchýře ve spojení se zvětšením prostaty a při chorobách ledvin, při horečce, revmatismu a kloubních bolestech. Napomáhá výměně látkové. Většinou se podává ve směsích s řepíkem, šalvějí, přesličkou.
Z natě nebo květu je možné připravit jarní čajový nápoj. Čaj má příjemnou chuť a lehce načervenalou barvu.
Nové fotografie rostlin