Zpět na seznam

Vlčí mák

Papaver rhoeas

Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 10 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů peřenosečné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ
Popis

Vlčí mák je až 90cm vysoká jednoletá bylina s přímou, štětinatou, většinou jednoduchou, listnatou lodyhou. Dolní lístky jsou zúžené v řapík, horní přisedlé, štětinaté, 1 -2 krát peřenoklanné. Květy jsou až 10cm široké, většinou skloněné, mají zelený kalich a červené korunní plátky na bázi s černou skvrnou. Plod je lysá, obvejčitá tobolka. Rosltina kvete od května do srpna.

Výskyt:
Rostlina roste v Evropě, unás býval rozšířený na polích, v jetelištích a u cest.

Použitelná část:
Z rosltiny je využitelný květ.

Sběr:
Korunní lístky se sbírají vytrháváním od května do července pouze za suchého počasí dopoledne. Najednou se uchopí na horním okrají a vytrhnou. Jsou velmi choulostivé, za vlhka fialoví, suší se rychle ve stínu, umělá teplota nesmí překročit 40°C. Droga má slabý charakteristický pach a slabě hořkou, slizovitou chuť. Musí být dobře uskladněna.

Použití:
Droga obsahuje hlavně alkaloid rhoeadin, slizové látky a nathokyanová barviva, žádný morfin. Červenou barvu způsobuje mekocyanin. Učinkuje tlumivě na dýchací prostředí, zmírňuje kašel a dráždění ke kašli, zlepšuje vykašlávání.
Používá se vnitřně v nálevu jako slizovitý prostředek proti kašli, při nemocech z nachlazení, zánětech dýchacích cest, zejména u dětí při zánětu průdušek a plicních nemocech. Je součástí mnoha čajů a sirupů, které se podávají při chřipkových onemocněních, aby ulehčily odkašlávání.
Květní droga červeného máku se někdy užívá do čajových směsí, aby zlepšila jejich vzhled.
Vlčí mák je proměnlivá rostlina, dosud bylo popsáno asi 100 odrůd a forem.
Nové fotografie rostlin