Zpět na seznam

Sléz přehlížený

Malva neglecta

Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 25 cm
Barvy rostliny fialová, bílá, růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, srdčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny květ, list, stonek
Popis

Sléz přehlížený je jednoletá rostlina s poléhavou nebo vystoupavou lodyhou, dorůstající běžně výšky kolem 25cm. Má palisty trojúhle vejčité, brvité, listy pak dlouze řapíkaté, ledvinité, okrouhle srdčité, max. do jedné třetiny dlanitě pěti až sedmilaločné, na líci lysé, s tupými laloky, vroubkovitě zubatými. Listy jsou na rubu jemně chlupaté. Květ bledě fialový nebo růžový, někdy i bělavý. Plodem jsou jedlé a chutné tzv.chlebíčky, kterým se na Moravě říká patáčky, s jedním semenem.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Pěstování:
Sléz roste na rumištích, na pastvinách, ve světlých křovinách, na vlhkých, výživných, dusíkatých, humózních půdách, kamenitých i hlinitých. Ve fytoterapii je možné využívat i jiné druhy slézu, např. dvouletý sléz lesní (Malva sylvestris) nebo až 150cm dorůstající vytrvalý sléz maurský (Malva mauritiana).

Sklizeň:
Předmětem sběru je nať, list nebo kvetoucí nať. List sbíráme nejprve v červnu, před rozkvětem rostliny, květ a nať pak v červenci a srpnu. Květ sbíráme většinou s kalichem, při malé potřebě je vhodnější květ bez kalichu. U pěstovaných druhů, které jsou statnější, nesbíráme lodyhy, ale pouze list.
Při sběru musíme dávat pozor na to, aby list nebyl napaden rzí slézovou, což se projeví oranžovočerveným až hnědým tečkováním.

Použití:
Sléz patří k drogám slizodárných. Sliz je v květech i v nati. Ve květech jsou obsaženy antokyanová barviva, v listech třísloviny, organické kyseliny a další látky.
Sléz je využíván všude tam, kde je třeba zajistit ochranu sliznic nebo pokožky. Může se užívat vnitřně i zevně, při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, při vředové chorobě střev, při zánětech v dutině ústní jako kloktadlo, při obtěžujícím kašli.
Ze slézu připravujeme nálev nebo macerát a podáváme ho přednostně po doušcích z termosky během dne, aby jeho účinek byl pozvolný a rovnoměrný. Velmi vhodný je také čaj připravený z této drogy. Dobrou lékovou formou jsou také klyzmata.
Sléz můžeme užívat samostatně, ale většinou ho mícháme do směsí. Jeho účinek zvyšuje příměs ibišku, třezalky, heřmánku, měsíčku nebo tymiánu. Droga je netoxická a je tedy vhodná i pro těhotné a kojící ženy.
Na léčbu ekzému a to zejména atopického, je vhodná koupel ze slézu, který tlumí zánětlivé reakce, mírní svědění a obnovuje pokožku.
Pro homeopatické zpracování používáme čerstvou kvetoucí rostlinu bez kořene. Užíváme vždy, když dochází k porušení sliznic, především v dýchacích cestách a žaludku.
Kruhy pod očima nebo kolem očí odstraní pasta, zhotovená z práškovaných listů slézu v trošce vody. Na slzení očí můžeme použít obklady.
Při bronchitidě dětí používáme směs bylin, která ulehčuje potíže. Nálev zhotovíme ze směsi slézu, jitrocele kopinatého, fenyklu a tymiánu nebo mateřídoušky. Deset gramů směsi se zalévá jedním litrem vody a užívá se vícekrát denně.
Nové fotografie rostlin