Zpět na seznam

Sezam indický

Sesamum indicum

Foto: Sezam indický
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny fialová, bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Sezam indický je jednoletá, asi 1,5m vysoká bylina s jednoduchými listy, které jsou při bázi lodyhy vstřícné a dlanitoklané, výše pak střídavé, celistvé a podlouhle vejčité. Květy vyrůstají v paždí listů jednotlivě, po dvou nebo třech. Skládají se z trubkovitě zvonkovité koruny, bílé až lila, z malého pětidílného kalichu. Plodem je čtařpouzdrá pukavá tobolka. Semena mají špinavě bílou barvu a tvarem připomínají lněné semeno.

Čeleď:
Pedaliaceae - sezamovité

Původ:
Rod sesamum zahrnuje 38 druhů. Původem je z Afriky a ve větším množství se nyní pěstuje v Malé Asii a Indii. U nás se nepěstuje, protože naše podnebí je příliš chladné.

Sklizeň:
Drogou je semeno, které je zdrojem velmi kvalitního oleje.

Použití:
Semena obsahují asi 42% světle žlutého, polovyschnutého oleje, který patří k nejlepším jedlým olejům a svou jakostí předčí i olej olivový. Semena jsou také vynikajícím zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin, niacinu, fosforu, vápníku, síry a sacharidů.
Semena se podávají jako projímavý prostředek, při gynekologických a urologických infekcích. Olej má dobrý vliv na cévy a léčí hemeroidy, je také výborným rozpouštědlem, např. kafru.
Olej se podává jako potravinářský, v přiměřených dávkách. Semena se podávají syrová, v dávce asi 4 čajové lžičky denně. Důkladně je rozkoušeme nebo podáváme čerstvě umletá. Droga je určena pro dlouhodobé samostatné podávání. Její míchání do směsí se příliš neosvědčilo. Při podávání logicky zdůvodnitelných dávek se nevyskytuji vedlejší účinky ani kontraindikace.
Sezamový olej je pokládán, hned vedle arašídového, za nejlepší rozpustné medium pro tukorozpustné látky a vylouhováním v něm můžeme připravovat mnoho přírodních léčiv a to zejména masážních. Yzopový, saturejkový, bazalkový nebo mátový olej představují velmi účinní antirevmatická mazání.
Sezamové semeno lze pokládat za přirozený potravní produkt, dodávající tělu vápník, např. v prevenci osteoporózy.
V homeopatii se sezamové drogy ani olej pro přímé použití nevyužívají, ale olej jako médium pro výrobu a konzervaci jiných látek je již dost běžný.
Sezamový olej se používá na výrobu nejkvalitnějších mýdel a pleťových mlék. Je také významný v parfumerii.
Mleté sezamové semeno spolu se semenem lněným a mletými fíky vytváří pastu, která při pravidelné konzumaci několika čajových lžiček denně zabezpečí měkkou stolici, bez příznaků průjmu nebo zácpy.
Nové fotografie rostlin