Zpět na seznam

Ostropestřec mariánský

Silybum marianum

Foto: Ostropestřec mariánský
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Barvy rostliny červená, bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, vykrajované
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, kamenité půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, v lékařství
Popis

Ostropestřec mariánský je statná bodlákovitá rostlina se silnou větevnatou lodyhou a chobotnatě vykrajovanými, ostře zubatými listy, které jsou tuhé, světlé, lesklé a na líci často bíle skvrnité. Velké květní úbory leží jednoltivě na konci lodyhy a jejich větví. Lůžko úborů je štětinkaté a odstálé. Zákrovní listy mají dlouhé trny. Květy jsou červenofialové, zřídka bílé. Plody jsou nažky, mají chmýří složené z chloupků, pos tranách brvitých. Rostlina kvete od července do září.
Ostropestřec je prastará léčivá rostlina, která byla oblíbená zejména v 16. století.

Původ:
Ostropestřec pochází ze Středomoří.

Výskyt:
U nás se rostlina pěstuje v selských zahradách, někdy roste divoce na návsích, rumištích a kamenitých stráních.

Používaná část:
Používá se semeno.

Sběr:
Semeno se sbírá krátce po dozrání. Sbírají se celé chmýřité hlavice, odřežou se a v suchých vzdušných prostorách se uloží k úplnému dozrání. Pak se semena vymlátí.

Použití:
Ostropestřec obsahuje hlavně chemicky blíže nedefinovatelnou hořčinu, dále silici, flavony a biogenní aminy. Účinné látky jsou bezprostředně pod osemeněním, a proto se užívá semeno se slupkou. Zvyšuje tvorbu žluči, příznivě ovlivňuje činnost jater, působí protihorečnatě a tlumí činnost sympatiku. Užívá se jako choleretikum a sedativum vnitřně v prášku nebo v nálevu při žloutence, posthepatickém syndromu a cholecystopatiích, při žlučníkových kaméncích a při akutních i chronických zánětech jater a cirhozách. Pomáhá také při všech parenchymatózních poruchách jater, kde drogu podáváme jako podpůrný prostředek ke správné dietě a chemoterapii. Zevně se užívá při hemoroidech, křečových žilách a bércových vředech.
Sušené květy uřezávené před rozkvětem, slouží jako dekorativní rostliny do trvalých kytic.
Nové fotografie rostlin