Zpět na seznam

Kostival lékařský

Symphytum officinale

Detail
Kategorie Bylinky
Výška rostliny do 90 cm
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny vijan
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny list, stonek
Popis

Kostival lékařský je statná vytrvalá rostlina, vysoká až 90cm. Má silný černohnědý oddenek, který může v zemi dorůst až do hloubky 3m, proto se jen velmi těžko z půdy odstraní. Hranatá lodyha je drsná, štětinatě chlupatá. Také podlouhle vejčité listy jsou drsné. Modrofialové květy vyrůstají ve vijanech a rozkvétají od května do srpna.

Předpokládá se, že anglické jméno kostivalu „comfrey“ je odvozeno z latinského „confervere“ = srůstat, a také vědecké jméno „Symphytum“ pocházející z řeckého „symphyo“, znamená spojit nebo srůst. Obě tato jména, i české jméno kostival, vyjadřují schopnost rostliny hojit zlomené kosti. Ve středověku používali bylinkáři kostival na srůstání kostí zcela běžně. Kořeny se nastrouhaly a použily stejným způsobem jako dnes sádra. Kaše z kořenů, stejně jako sádra, v krátké době ztvrdla.

Čeleď:
brutnákovité

Původ:
Kostival lékařský je původem z Evropy a mírného pásma Asie. Pravděpodobně ho přivezli z pevninské části Evropy do Británie Křižáci.

Pěstování:
Kostival vyžaduje slunné nebo mírně zastíněné stanoviště a vlhkou půdu. Oddenky se zasazují na vzdálenost 60cm.

Hnojení:
Přihnojujeme chlévskou mrvou na jaře a v létě.

Množení:
Kostival množíme vegetativně oddenky po celý rok kromě zimy.

Sběr:
Listy se mohou sbírat po celé léto, oddenky na podzim. Oddenek můžeme očistit, nařezat na kousky a usušit. Listy je nutné sušit velmi opatrně.

Použití:
Používají se kořeny, oddenky a listy. Listy obsahují válník, draslík, fosfor, vitamin A , C a B12, allantoin a cholin. Cholin a allantoin podporují tvorbu červených krvinek, které jsou nutné po nadměrné ztrátě krve při otevřeném zranění.

Kostival napomáhá srůstání zlomených kostí i hojení ran, otoků, vředů, výronů a pohmožděnin. Má také úžasnou schopnost hojit pomocí zklidňujícího rostlinného slizu žaludeční a dvanáctníkové vředy, pupeční kýlu a vředovitý zánět tlustého střeva. Pomáhá také zastavit krvácení.

Obklady připravené z nastrouhaných čerstvých nebo sušených oddenků smíchaných s vodou, se mohou přikládat na záněty kloubů, výrony, vymknutí kloubů, pohmožděniny, popáleniny a opařeniny. Kostival podporuje tvorbu hojivé tkáně, ale neměl by se používat na hluboké rány, protože urychluje povrchové hojení, než se rána stačí zhojit uvnitř, což může vést k tvorbě abscesů.
Výluh kostivalu v oleji může pomoci při artritidě a revmatismu. Olej se zahřátý pokládá na postižená místa. Nálev z kostivalu přidaný do koupele zjemňuje kůži.

Kostival obsahuje alkaloid, který může poškodit játra a způsobit rakovinové bujení, užívá-li se bylina ve velkých dávkách vnitřně.
Nové fotografie rostlin