Zpět na seznam

Kontryhel obecný

Alchemilla vularis

Foto: Kontryhel obecný
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny složený
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, ledvinité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, v lékařství
Použitelné části rostliny květ, list, stonek
Popis

Kontryhel obecný je vytrvalá rostlina vysoká až 50cm. Má vřetenovitý krátký, tmavohnědý oddenek, ze kterého vyrůstá vystoupavá nebo poléhavá lodyha a listy v přízemní růžici. Velké, měkké, světle trávozelené listy jsou okrouhle ledvinité se zubatými okraji, slabě zvlněné. Květenství je složeno z mnoha malých zelených žlutých květů, které rozkvétají od června do srpna, všechny části rostliny jsou chlupaté.
Rodové jméno „Alchenilla“ je odvozeno od arabského „alkemelych“, což znamená „alchymie“. Je možné, že rostlina dostala jméno pro své léčivé vlastnosti, nebo proto, že ji používali staří alchymisté. Anglický lidový název „dewcup“ (kalíšek rosy) poukazuje na skutečnost, že se ve zvlněných listech shromažďuje rosa, jejíž kapky měly mít velkou magickou sílu. Ve středověku ji používali alchymisté při usilovné snaze vyrobit kámen mudrců, kterým by bylo možno přeměnit bezcenné kovy ve zlato. V křesťanské tradici byl kontryhel zasvěcen Panně Marii, protože okraj listů připomínal údajně její plášť. Proto se také používal při ženských potížích.

Původ:
Kontryhel obecný je původní na většině území Británie a Evropy, v severozápadní Asii, severovýchodní Americe a v Grónsku.

Pěstování:
Kontryhel vyžaduje živné vlhké zásadité půdy a slunné nebo částečně zastíněné stanoviště. Roste na vlhkých loukách, na skalnatých místech a ve světlých lesích. Semena se vysévají na jaře. Rostliny se protrhávají na vzdálenost 60cm. Kontryhel je vhodný i pro pěstování v místnosti.

Sběr:
Listy se sbírají podle potřeby, ale nejlepší jsou v době květu rostliny. Mohou se usušit a uložit pro pozdější použití.

Množení:
Rostlinu je možné množit semeny nebo na jaře a na podzim dělením oddenků.

Použití:
Pro léčivé vlastnosti se používají kvetoucí lodyhy a listy. Rostlina prý dokáže vyvolat zpožděnou menstruaci. Nálev omezí nadměrné krvácení a zmenší menstruační potíže. Může se pít i úlevě při menopauze a při poševním výtoku. Po porodu povzbuzuje stahování dělohy a reguluje menstruačního cyklu. Rozpouští ledvinové kameny, odstraňuje potíže s trávením, nadýmání a průjem. Zevně se nálev používá na pohmožděniny, rány a kožní projevy. Slabý nálev je vhodný při očních zánětech, včetně zánětu spojivek. Při akné se nechává působit pára nálevu z listů. Čerstvá šťáva navíc zesvětluje pihy. Odvary jsou vhodné při průjmu, k vyplachování úst při bolácích a aftech, jako kloktadlo při zánětu hrtanu. Do odvaru z listů se také mohou namáčet obklady na rány a záněty.
Kontryhel se také používal v magii, byl rostlinou Bohyně a ženské síly přírody. Čaj se pil pro spojení s Bohyní, byl vhodný pro ženy, které neměly rády svou ženskost, a pro muže, kteří s ní hledali spojení. Vařením listů se získá zelené barvivo, vhodné k obarvení obřadních rouch a šňůrek pro svátek Beltane.
Nové fotografie rostlin