Zpět na seznam

Kokořík lékařský

Polygonatum odoratum

Foto: Kokořík lékařský
Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 50 cm
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Kokořík lékařský je vytrvalá rostlina s hrbolatě napuchlým bělavým oddenkem. Květonosná lodyha, dorůstající výšky až půl metru, bývá obloukovitě prohnutá, hranatá, nahoře zmáčknutá, porostlá střídavými, téměř přisedlými, vejčitými dvouřadě sestavenými listy. Květy vyrůstají na převislých stopkách jednotlivě nebo po dvou v úžlabí listů. Mají válcovito - trubkovité, šestizubé, hořkými mandlemi slabě vonící bílé okvětí. Tyčinek je šest, semeník svrchní s jednoduchou čnělkou, plodem je modročerná bobule. Kvete v květnu a červnu.
Jedinci rostoucí v polostínu mají až třikrát větší listy než jedinci ze slunných stanovišť.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Pěstování:
Kokořík je velmi rozšířená rostlina kamenitých strání a světlejších lesů.

Sklizeň:
Předmětem sběru je oddenek, sbíraný na jaře nebo na podzim a rychle sušený umělým teplem do 42 stupňů. Je možné připravit drogu i z jiných druhů kokoříku.

Použití:
Kokořík patří mezi rostliny málo probádané. Obsah srdečních glykosidů, podobných jako v konvalince, zatím nebyl potvrzen. Jistá je přítomnost glukokininů - látek snižujících hladinu krevního cukru. Dále nacházíme saponiny, slizy, třísloviny, šťavel vápenatý a jiné látky.
Vnitřně býval dříve oddenek kokoříku podáván jako močopudný a uklidňující lék. I v minulosti ale býval častěji kokořík používán zevně, především na obklady při kožních zánětech, a také při revmatismu, kdy se používala koupel u celé rostliny včetně oddenku. Bývaly také oblíbeny i změkčující obklady s kokoříkem.
Podávání kokoříku vnitřně ve formě čaje se neporučuje. Indikace s použitím oddenku kokoříku jako diurektika je pokládána za zastaralou. V naší praxi využíváme pouze tinkturu z kokoříku, kterou spíše ojediněle podáváme jako pomocný lék uklidňující při stavech úzkosti a paniky. Vhodný je i při některých formách epilepsie. V první indikaci podáváme jednorázově 30 až 35 kapek a pokud se stav do několika dní nezlepší, je nutné navštívit psychiatra.
Užití tinktury při léčbě diabetu II. Typu je vysoce individuální záležitostí, protože zabírá jen asi u poloviny nemocných. Proti zevním aplikacím nejsou žádné výhrady.
Při prvním použití kokoříkové tinktury je dobré začít s pěti kapkami, abychom vyloučili alergie.
Kokořík nemícháme do směsí, ale podáváme výhradně samostatně. Zevní použití je bez omezení, při prvním použití podáváme pouze dobře dávkovatelnou tinkturu a z léčby vyloučíme malé děti, těhotné a kojící ženy a zesláblé staré lidi. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání. Děti je dobré upozornit na vysokou toxicitu plodů - bobulí.
Kašovité obklady z kokoříku ve spojení s opatrnou kvalifikovanou lymfodrenážní masáží mohou výrazně napomoci k odstranění nebo k výraznému zmenšení lymfatických otoků.
Homeopatické zpracování umožňuje využít všech vlastností a vůbec umožnit vnitřní aplikaci. Základem je čerstvý oddenek, kopaný na podzim v říjnu. Používá se hlavně při cukrovce, ale s individuálním dávkováním, při revmatismu, jako močopudný prostředek a pak jako alopatii. Zevně se užívá zejména na pohmožděniny.
Oddenek se pokládal do rohů místností, aby ochránil chalupu. Používal se také při vymítání ďábla a při ochranných kouzlech. Oddenek býval také přidáván do kadidla při obětních obřadech.
Nové fotografie rostlin