Zpět na seznam

Andělika lékařská

Archangelica officinalis

Detail
Kategorie Ostatní léčivé rostliny
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny zelenobílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, trojboké
Měsíce plodů Srpen, Září
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny polostín, vlhko
Použití rostliny v lékařství, osázení vodních ploch
Použitelné části rostliny plod, kořen
Popis

Andělika je mohutná bylina s řepovitým oddenkem a hnědými kořeny. První rok svého růstu vytvoří bohatou růžici přízemních listů. Kvete ve druhém, třetím a čtvrtém roce. Plody má jen jednou a poté odumírá.

Dutá lodyha je vysoká až 200 cm. Listy jsou velké až 90 cm, v obrysu trojboké, silně pochvaté, trojené a dvakrát až třikrát zpeřené. Koncové květní okolíky mají 30 až 40 paprsků a jsou zelenobílé. Vejčité až podlouhlé dvojnažky jsou nažloutlé barvy.
Andělika kvete v červenci a srpnu.

Výskyt:
Andělika roste v Evropě a v severní Asii. V Čechách ji můžeme najít převážně ve vyšších polohách, u lesních potoků a na pasekách.

Sběr a úprava:
Z Anděliky používáme kořen a plody. V září a říjnu druhého roku sbíráme kořen, který rychle omyjeme. Pokud máme silnější exemplář, rozpůlíme ho. Kořen ve stínu usušíme. Pokud sušíme uměle, nesmí teplota vzduchu překročit 35° C. Musíme zabránit, aby bylina zvlhla, protože pak bývá napadena hmyzem.

Plody sbíráme v srpu a v září, usušíme je, vydrolíme a vytřídíme. Bylina má typicky kořenitý pach a kořenitou a hořkou chuť.

Účinné látky:
Kořen a plody obsahují silici a terpeny s hlavní obsahovou složkou felandrenem, pinenem a cymolem. Obsahují také hořčinu Angeličin, furokumariny a jiné látky.

Andělika má výborný vliv na sekreci žaludečních šťáv a uklidňuje zvýšenou střevní peristaltiku. Pokud použijeme velké dávky, může tato droga nejprve působit povzbudivě, ale později ochromí nervovou soustavu. Při zevním použití mírně dráždí kůži. Tato rostlina vlivem furokumarinů vyvolává fotosenzibilizaci ( přecitlivělost vůči slunečnímu záření).

Použití:
Tuto drogu můžeme použít vnitřně jako stomachikum a karminativum. Výborná je při nemocech trávicí trubice a to v kombinaci s jinými žaludečními prostředky.

Můžeme ji použít také jako prostředek usnadňující odkašlávání, nebo jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Obklady z odvaru této drogy se používají při myalgiích.
Nové fotografie rostlin