Zpět na seznam

Sasa dlanitá

Sasa palmata

Foto: Sasa dlanitá
Detail
Kategorie Bambusy
Výška rostliny do 2 m
Barvy listů zelená, šedozelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Sasa dlanitá je výběžkatý, bujně rostoucí druh bambusu, který u nás dorůstá výšky 150 -200cm. Stébla jsou štíhlá, stálezelená, bíle ojíněná, ve spodní části jsou bez listů. Stébelné pochvy velmi brzy usychají, ale neopadávají.

Tmavě zelené listy vyrůstají až na konci stébel a jsou ploše rozložené do dvou řad. Listové pochvy jsou zelené, lesklé a hladké, rovně zakončené, jen s nevýrazným blanitým jazýčkem. Listy jsou široké 7cm a dlouhé 23cm, tmavě zelené, lesklé a kožovité, na rubu sivé, se zřetelně vystouplými žilkami. Je to teplomilný druh, u nás se téměř nepěstuje.

V Evropě se pěstuje kultivar ´Nebulosa´, který dorůstá výšky až 200cm, na starších stébelných pochvách má malé okrouhlé hnědé skvrny. Listy jsou široké až 30cm, často poškozované větrem. Vyrůstají na koncích stébel a jsou sestaveny do vějíře jako listy palem. Vyžaduje místa chráněná před větrem, vlhká a teplá, ne příliš slunná.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází z Japonska a Korey.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje mírné klima vinařských oblastí, stanoviště chráněné před větrem, výživnou a humózní půdu, dostatek vláhy, slunce i stín.

Množení:
Množíme dělením trsů na jaře.

Použití:
Tento druh je jeden z nejhezčích, vhodný do partií listových kontrastů, na volné břehy vod i pod stromy. V menších zahradách je nutné zamezit rozrůstání oddenků. Při teplotách – 16°C se poškozují listy, ale dobře snáší zpětný řez. V zimě je vhodné zakrýt kořeny i nadzemní část. mladé výhony jsou jedlé a chutné.
Nové fotografie rostlin