Zpět na seznam

Ozdobnice velká

Miscanthus floridulus

Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny od 2 m do 3 m
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen
Požadavky rostliny slunce, mrazuvzdorná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Známe asi 10 druhů rodu Miscanthus. U nás pěstované druhy pocházejí ze střední Číny, Japonska a Koreje. Pozdě raší – až koncem května. Plně rozvinuté jsou ve druhé polovině roku, některé kultivary jsou krásné i v zimě. Na zimu je dobré trsy lehce svázat, jinak vítr roznese suché listy po okolí. Podzimní řez není vhodný, stébla v zimě zahnívají, rostliny pak může poškodit mráz. Odumřelá stébla stříháme brzy na jaře 15 -20cm nad zemí.

V posledních letech se intenzivně šlechtí a pokusně pěstuje jako energetická rostlina. Tepelná energie vzniká spalováním suchých upravených lisovaných nadzemních částí.

Ozdobnice velká je stébelnatá tráva, nejvyšší u nás pěstovaný druh tohoto rodu. Vysoká olistěná a zdřevnatělá stébla jsou vzpřímená, vysoká 250 -300cm. Raší velmi pozdě, až ve druhé polovině května, je okrasná listem.

Listy jsou tmavě zelené, široké až 3cm, s výraznou střední žilkou, dlouhé 100cm. Špičky převisají k zemi. V našich podmínkách kvete rostlina je zřídka až koncem října a v listopadu, a to jen pokud je slunný a teplý podzim.

Květy zůstávají napolo skryté v listu, nemají estetickou hodnotu. Koncem května spodní listy zasychají a na podzim se celá rostlina zbarví žlutě. Tvoří kratší výběžky, trsy se rozrůstají po okraj a uprostřed odumírají. Pokud roste v omezeném prostoru, odkud se listy nemají možnost rozšiřovat, zůstávají kompaktní. Po čase se musí přesadit a rozdělit. Pevná stébla stojí až do jara, kdy je nutné je ostříhat nízko u země.

Tato rostlina vzdáleně připomíná rákos. Je mrazuvzdorná.

Někdy se nabízí kultivary ´Aksel Olsen´ a ´Marleen´. mezi nimi nejsou velké rozdíly a u nás s nimi nemáme velké zkušenosti.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Druh pochází ze Severní Číny a Japonska.

Pěstování:
Ozdobnice vyžaduje zahradní hlubokou, hlinitou a výživnou půdu, propustnou, ale ne mokrou, plné slunce.

Množení:
Množíme dělením trsů na jaře v dubnu. Množení je pracné, protože půda je hustě prorostlá oddenky a často je nutné k oddělení trsů použít sekeru.

Použití:
Rostlina se vysazuje jako solitéra nebo v malých a řídkých skupinách v trávníku nebo v trvalkovém záhoně. Při dostatku místa je vhodná i do velkých samostatných skupin 1 -3 kusy na metr čtverečný, nebo v kombinaci s jinými ozdobnicemi a vyššími trávami nebo kvetoucími trvalkami.
Nové fotografie rostlin