Zpět na seznam

Kostřava ametystová

Festuca amethystina

Foto: Kostřava ametystová
Detail
Kategorie Trávy
Výška rostliny do 30 cm
Barvy rostliny žlutá, fialová
Tvary rostliny lata
Barvy listů šedozelená, modrozelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, sucho, mrazuvzdorná, písčité půdy, chudé půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Rod Festuca zahrnuje 170 druhů. Rostou v chladnějších oblastech celého světa. Jsou to trsnaté i výběžkaté trávy s modrošedými nebo zelenomodře zbarvenými listy, s širokými možnostmi uplatnění většinou na suchých a chudých stanovištích. Jsou součástí téměř všech trávníků. Stejně jako u ostřic se dá v zahradách využít a pěstovat více druhů, než je uvedeno.

Kostřava ametystová tvoří husté trsy dorůstající výšky asi 30cm. Jemné a dlouhé listy jsou modravě zelené, vytrvalé, odumírají jen v tuhých zimách, na jaře vyraší nové. Kvete v květnu a červnu, stébla jsou štíhlá a převisají, jsou růžově zbarvená, vysoká asi 50cm, ukončená menší latou ze žlutých a fialových klásků, odkvetlé laty je nutné ostříhat. Na vhodném stanovišti vydrží dlouho, jinak je dobré je po 4 -5 letech rozdělit a přesadit.

Čeleď:
Poaceae – lipnicovité

Původ:
Kostřava pochází ze suchých a světlých borových lesů jihovýchodní Evropy.

Pěstování:
Rostlina vyžaduje chudší, suchou, kamenitou, písčitou a propustnou půdu, slunné stanoviště. Ve vlhčí a výživné půdě rostliny v zimě zahnívají. Na dobrém stanovišti jsou mrazuvzdorné a semení se.

Množení:
Množíme výsevem semen nebo dělením trsů brzy na jaře nebo v srpnu.

Použití:
Rostlinu lze použít jednotlivě nebo ve skupinách po 3 -10 kusech do stepních partií společně s jinými travinami. Při osazování větší plochy vysazujeme 4 -7 rostlin na metr čtverečný.
Nové fotografie rostlin