Zpět na seznam

Kotvice plovoucí

Trapa natans

Detail
Kategorie Vodní a bahenní rostliny
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, náročné
Použití rostliny osázení vodních ploch
Popis

Kotvice plovoucí je vodní rostlina se zvláštními plody, dnes je téměř vzácností. Je to jednoletá bylina. Plodem je oříšek proměnlivého tvaru, v době zralosti obalený číškou. V obrysu je plod vejčitý až zaobleně trojúhelníkovitý, z boků je více či méně zploštělý. Pod vrcholem a v dolní třetině plodu vybíhají silné, ostnitě zúžené výběžky. Hořejší i spodní pár těchto přeměněných kališních lístků, jsou protistojné. Na vrcholu plodu je zobánek. Bylinná číška brzy odumírá a odlupuje se. Po jejím opadnutí se na koncích výběžků opět objeví obrácené, tuhé ostnité chlupy a na vrcholu je otvor s věnečkem štětin, na bázi výrazně kosočtverečný pupek s valem. Oplodí je žebernaté, matné, šedohnědé, lysé, žebra jsou lesklá. Plody jsou asi 2,5 cm dlouhé a 3 cm široké.

Semena jsou v obrysu srdčitá s mírně vydutými boky. Na hřbetní straně jsou mírně vypouklá, na břišní vydutá, s dvěma hrbolky. Na vrcholu semena je malá špička. Osemení je hrubě svraštělé na břišní straně a jemně na hřbetní straně. Barva osemení je hnědá. Semena jsou 15 mm dlouhá a 6 mm široká.

Klíček má dvě nestejné dělohy. Čepel jedné zůstává v plodu a vyklíčí pouze její silný řapík, dlouhý asi 50 - 70 mm, naproti bázi řapíku vyrůstá druhá děloha v podobě malého klíčního listu podlouhlého, na konci dvouklaného, naspodu přisedlého, 4 - 5 mm dlouhého. Uprostřed mezi klíčním listem a řapíkem velké dělohy je plynula, ze které vyrůstají záporně geotropicky dva stonky, na kterých vyrůstají první listy čárkovitě kopinaté. Kořínek roste kladně geotropicky a zpočátku plave ve vodě.

Čeleď:
Trapaceae – konvicovité

Výskyt:
Rostlinu můžeme občas najít v nižších polohách v eutrofních vodách stojatých nebo pomalu tekoucích.

Množení:
Kotvice se množí generativně. Plody zrají koncem podzimu a brzy opadávají. Semena mají klíční odpočinek, který se přeruší v chladné vodě. Semenáčky se vyvíjejí koncem dubna do poloviny května. Semena nesnášejí sladování v suchu. Klíčivost trvá dva až tři roky.

Plody brzy klesají ke dnu a tam pevně zakotvují harpunkami. Teprve po vyklíčení vyplavou na povrch a mohou být rozšiřovány vodními proudy. Plody jsou šířeny také epichorně, vodnímu živočichy, hlavně ptáky.
Nové fotografie rostlin