Zpět na seznam

Zimokeř popínavý

Celastrus scandens

Detail
Kategorie Ovíjivé
Výška rostliny do 8 m
Barvy rostliny zelená
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny polostín, sucho, vlhko, kyselé půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Zimokeř popínavý je ovíjivá rostlina s podobnými vlastnostmi jako zimokeř okrouhlolistý. Rostlina je dvoudomá, opadavá. Její výška je v našich podmínkách do 8m. Listy jsou delší než u zimokeře okrouhlolistého, 5 -10cm, jsou špičaté, brzy opadávají a mohou tak vyniknout plody. Květenství tvoří malé nazelenalé květy. Kvete v červnu. Plody jsou žluté, s karmínově červeným míškem, zůstávají na rostlině dlouho do zimy a jsou atraktivní.

Čeleď:
Celastraceae - jesencovité

Původ:
Zimokeř popínavý pochází z východu USA, v Evropě se pěstuje od roku 1736.

Pěstování:
Tento zimokeř není náročný na stanoviště, snese i polostín. Vyžaduje hlinitou nebo hlinitopísčitou půdu, snáší i větší sucho.

Množení:
Množíme výsevem na podzim nebo na jaře. Lépe se rostlina množí kořenovými odřezky nebo v létě stonkovými odřezky, které musí být zpola vyzrálé. Je možné si vybrat mezi otcovskými a mateřskými jedinci.

Hnojení:
Rostliny vyžadují pravidelné přihnojování.

Choroby, škůdci:
Chorobami ani škůdci rostlina netrpí.

Použití:
Rostlina se hodí na stožáry, bleskovody, treláže, které musí být pevné a vysoké. Je vhodné ji vysazovat ke stěnám domů na opory, protože velmi dobře snáší sucho. Na údržbu je nenáročný. Keře je nutné tvarovat jarním řezem, odstraňují se hlavně staré větve.
Nové fotografie rostlin