Zpět na seznam

Zimokeř okrouhlolistý

Celastrus orbiculatus

Detail
Kategorie Ovíjivé
Výška rostliny od 10 m
Barvy rostliny zelená
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, nenáročné
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Rod Celastrum zahrnuje asi 35 druhů rostoucích ve východní a jižní Asii, Americe a Austrálii. Většinou jsou to dvoudomé rostliny, ovíjivé, opadavé liány. Listy se na podzim zbarvují do sytě žluté barvy, květy jsou drobné, nevýrazné, nazelenalé, v malých latách. Plod je tobolka s červeným míškem.

Zimokeř okrouhlolistý je robustní vysoká ovíjivá liána s nedělenými, okrouhle vejčitými a jemně zoubkovanými listy. Rostlina je dvoudomá, opadavá, zajímavá zejména na podzim, kdy dozrávají žluté plody. Výška rostliny je 10 a více metrů. Květy tvoří nenápadná květenství s dvěma až čtyřmi květy bledě zelené barvy. Rostlina kvete v červnu, plody na rostlině zůstávají dlouho do zimy. A jsou atraktivní.

Kultivar ´Diana´ je samičí, kultivar ´Herkules´ je samčí.

Čeleď:
Celastraceae - jesencovité

Původ:
Zimokeř okrouhlolistý pochází z Číny, do Evropy byl přivezen v roce 1860.

Pěstování:
Tato rostlina je nenáročná, snese slunce i polostín. Vyžaduje hlinitou nebo hlinitopísčitou půdu, snáší i sucho. Při jarním řezu musíme odstranit staré výhonky.

Množení:
Množíme na podzim výsevem semen ihned po jejich sběru. Pokud vyséváme na jaře, je semeno nutné stratifikovat. Lépe se rozmnožuje kořenovými odřezky nebo také stonkovými odřezky, můžeme si vybrat mezi otcovskými a mateřskými jedinci.

Choroby, škůdci:
Chorobami ani škůdci rostlina netrpí.

Hnojení:
Rostlinu je vhodné pravidelně přihnojovat.

Použití:
Rostlina se hodí na stožáry, bleskovody, treláže pevné a vysoké. Je vhodné ji vysazovat ke stěnám domů na opory, protože velmi dobře snáší sucho.

Pokud chceme, aby rostlina plodila, musíme mít vysazené obě pohlaví. Tento zimokeř je nenáročný, někdy až agresivní, dokáže zdemolovat pletivo a zašrtit stromy, může na jemných oporách zaškrtit i sám sebe.
Nové fotografie rostlin