Zpět na seznam

Růže vonná

Rosa odorata

Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny do 10 m
Barvy rostliny Nažloutlá, žlutobílá
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny popínavá rostlina
Popis

Růže vonná neboli „čajová“ je starý kříženec pravděpodobně druhů Rosa chinensis a Rosa gigantea, obě z jihovýchodní Asie.Patří mezi staré kulturní růže. Tento hypotetický kříženec byl nalezen v Číně už „hotový“ a o době jeho vzniku se neví.
Panuje názor, že čajové růže přišly ke svému jménu díky jejich „čajové zlaté“ barvě květů a každá růže s trochu teple žlutými květy se označuje za čajovou. Je to ale omyl. Ty první se totiž označovaly jako „vonící po čaji“ (Teascented Rose). Neví se ale, jestli tak voněly jejich květy nebo sušené drcené listy.
Všechny pravé čajovky byly pnoucí, velice choulostivé růže, nesnášející mráz. Postupně ale byly kříženy s odolnějšími odrůdami a druhy, například s bourbonkami. To nebylo snadné, protože první čajovky byly neplodné, netvořily semena. Křížení se zdařilo až po objevu náhodného semenáče bělokvětého kultivaru ´Devoniensis´ v roce 1838, který byl plodný a od něj vyšly všechny evropské čajovky a později i čajohybridy.
K nejstarším čajovkám patřily kultivary ´Safrano´, ´Mme Bravy´, ´Gloire de Dijon´ aj. Byly kříženy i s noisetkami. Jedním dodnes pěstovaným křížencem je kultivar ´Maréchal Niel´z roku 1864.
Růže vonná byla pnoucí růže s listy v zimě zelenými nebo stálezelenými a s prýty dorůstajícími v příznivých podmínkách délky až 10m. Přidržovala se podložky hákovitými ostny. Listy měla složené, nejčastěji sedmičetné, lístky velké, eliptické, až 7cm dlouhé. Kvetla běložluté nebo nažloutlé, květy byly jednoduché, poloplné i plnokvěté, jednotlivé i v mnohakvětých květenstvích. Květní stopky byly žláznaté, kalich bez přívěsků i s přívěsky.
Kultivar ´Maréchal Niel´ je kříženec čajové růže a noisetek. Je to velkokvětá světle žlutá růže s kulovitými plnými květy, silně vonící po čaji. Květní stopky má slabší, takže velké květy často převisají. Listy má živě zelené. Nesnáší středoevropské klima, a proto se pěstuje jen ve sklenících a v zimních zahradách.
Nové fotografie rostlin