Zpět na seznam

Růže prérijní

Rosa setigera

Foto: Růže prérijní
Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny do 5 m
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená
Tvary listů dlanitě složené, zubaté, vejčité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny popínavá rostlina, půdopokryvná rostlina
Popis

Sekce Synstylae je rozšířená ve Starém světě, v Americe má jen jediného zástupce, růži prérijní, ve starší české odborné literatuře označovanou jako růže štětinatá.
Růžím z této sekce srůstají čnělky do úzkého sloupku, vyčnívajícího nad temeno šípku. U růže prérijní tvoří jejich blizny zvláštní paličkovitý útvar. Do kultury se tato růže dostala v roce 1810. Pro svou odolnost a nenáročnost se v polovině 19. století používala ke šlechtění pnoucích růží snášejících mráz. V třicátých letech 20. století byla šlechtitelem Horvathem vyšlechtěna odrůda Rosa setigera ´Doubloons´, velkokvětá pnoucí růže s šafránově žlutými květy, kříženec mezi semenáčem růže prérijní a tzv. kapucínskou růží Rosa foetida cv. Bicolor. Dříve se pěstovaly i tzv. baltimorské růže, které byly kříženci mezi růží prérijní a noisetkami, růží keltskou, růží mnohokvětou a možná i jinými. Byly plnokvěté a do dnes se s největší pravděpodobností nedochovaly. Registrována je jen odrůda ´Baltimore Belle´ z roku 1843.
Růže prérijní je poléhavá liána se stonky dlouhými až 5m, větvenými, ostny na nich jsou silné, obloukovitě sehnuté. Výhony si dlouho drží zelenou barvu. Vyrůstají z nich listy složené ze tří, nebo z pěti lístečků. Lístky jsou podlouhle vejčité, zašpičatělé, na okraji zubaté a dlouhé 3 -9cm. Jsou na líci světle zelené, na rubu šedozelené a na žilkách chlupaté. Lícní strana je svraskalá. Květy mají tmavorůžovou barvu se světlejším středem, vyrůstají v řídkých vícekvětých květenstvích, jsou 5 -6cm široké, jednoduché, nevonné. Květní stopky a šípky jsou stopkatě žláznaté, šípky jsou drobné (8mm), kulovité, hnědavé a hnědozelené.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Synstylae

Původ:
Růže prérijní je původem z USA. Roste od Atlantiku po střední část USA, od kanadské provincie Ontario přes státy Nebraska, Texas až po Floridu.

Pěstování:
Růže prérijní kvete velmi pozdě, od první dekády července postupně až do srpna. Nikdy není obalena květy, spíše rozkvétají jednotlivě. Někteří botanici se domnívají, že je funkčně dvoudomá: jedinci, na nichž dozrávaly šípky, měly sterilní pyl, růže s funkčním pylem byly neplodné. Tento jev byl pozorován i v přírodě.

Množení:
Růže množíme nejsnadněji řízkováním, hůře se provádí očkování na vhodnou podnož.
Nové fotografie rostlin