Zpět na seznam

Růže pnoucí kultivar ´new dawn´

Rosa ´new dawn´

Foto: Růže pnoucí kultivar ´new dawn´
Detail
Kategorie Pnoucí
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny narůžovělá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny popínavá rostlina, střešní zahrady
Popis

Kultivar pnoucí růže ´New Dawn´ byl prvním, který byl v roce 1930 v USA patentován pod číslem 1. Zahradníci byli hrdí na své růže, ale nechtěli dovolit, aby je mohl kdokoliv množit a prodávat, proto došlo k patentování.
Tento kultivar je prototypem tzv. velkokvětých růží, i když vznikla zcela náhodou, jako pupenová mutace, sport staré pnoucí odrůdy ´Dr.W. Van Fleet´. Je známé, že náhoda přeje připraveným a připravené byly v roce 1930 růžařské školky Somerset Rose Nursery v New Brunswicku ve státě New Jersey v USA. „Rodičovská“ odrůda byla prastará, slavná a odolná pnoucí bělorůžová růže z roku 1910, mezi jejímiž nejbližšími předky byla původní planá růže Wichurova, dále jedna z nejstarších evropských kulturních růží, šafránově až meruňkově žlutá pravá čajovka ´Safrano´a perleťově růžový čajohybrid ´Souvenir du Président Carnot´z roku 1894.
Původní kultivar ´New Dawn´ se stal vhodným šlechtitelským materiálem, který se podílel na vzniku dalších odrůd. Tak vznikl v roce 1952 kultivar ´Coral Dawn´, který vyšlechtil E.S.Boerner. Ten byl ale velmi skoupý na informace, takže víme jen, že semenáč odrůdy ´New Dawn´byl opylen nějakým žlutokvětým čajohybridem, a potomek této hybridizace byl opylen nějakou oranžově červenou polyantkou. Ani další šlechtitel, Francouz Marcel Robichon nebyl sdílnější. Jeho ´New Dawn Rouge´neboli ´Étendard´vznikl v roce 1956 opylením kultivaru ´New Dawn´ jakýmsi semenáčem. Někteří růžaři postup svého šlechtění neprozrazují.
Kultivar ´New Dawn a odvozené kultivary jsou pnoucí růže ze skupiny Pnoucí velkokvěté. Jejich poupata jsou krátká, květy plné, po několika dnech ploše rozevřené, něžně a jakoby voskově růžově bílé, dlouho kvetoucí. Výhony jsou dlouhé až 3,5m, silné, mohutné, na nevyvázaných koncích převislé. Listy jsou poměrně malé, tmavě zelené, kožovité, výrazně lesklé, někdy s bronzovým nádechem. Netrpí ani padlím, ani černou skvrnitostí.
´Coral Dawn´ je sytěji růžový, květy má o něco větší, výhony dlouhé asi 3m.
´Étendard´ má květy živě červené, plné, středně velké, ve větších květenstvích. Voní. Listy má kožovité, velmi lesklé.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´New Dawn´ byl vyšlechtěn v New Jersey v USA.

Pěstování:
Tento kultivar kvete vytrvale až do podzimu. Vyžaduje hlinitou, výživnou a propustnou půdu, chráněné, slunné a teplé stanoviště.
Růže kupujeme výhradně v růžařských školách, nikdy u překupníků ani v supermarketech, kde není možné zjistit jejich zdravotní stav, vzhledem k tomu, že nemají listy a nejsou prostokořenné. Zasazujeme je nejlépe v den nákupu do jamky hluboké 40cm, prokypřené do 60cm. Před výsadbou je vhodné rostlinu na hodinu namočit do jílového roztoku nebo do vody.

Množení:
Některé růže mohou množit pouze odborníci, jiné zvládne i laik. Nejjednodušší je množení řízkováním, obtížnější je očkování na vhodnou podnož, kterou bývá nejčastěji bezostný podnožový šípek.
Nové fotografie rostlin